| AnneMary14 a întrebat:

Recent am dat olimpiada la biologie, faza pe scoala si am luat cel mai mic punnctaj pentru ca am avut o zi mai proasta. Eu sunt o eleva foarte buna in general la biologie, doar ca profa nu prea ma place. Ar trebui sa renunt la visul meu de a deveni doctor?

Răspuns Câştigător
| MelindaVictoria a răspuns:

Depinde acuma si in ce clasa esti. Daca estiin generala in nici un caz sa nu faci asta pentru ca in momentul in care te vei duce la liceu o sa vezi ca o sa dai peste ale tipuri de profesori, iar cel de biologie este foarte posibil sa te placa sa sa iti placa.
Iar in cazul in care esti deja la liceu nici atunci nu iti recomand sa renunti daca iti place cu adevarat biologia si iti doresti foarte mult sa fii doctor. de ex eu sunt la liceu pe mate-info, am diriga de bio si un coleg vrea sa dea la medicina in conditiile in care are 5-6 la bio. Asa ca nu renunta la visul tau pentru ca nu profesorul tsu de bio o sa devina doctor in locul tau. Nu trebuie sa iti schimbi viata doar pentru ca cineva nu te place! Munceste tu in particular si o sa vezi ca o sa devii un doctor remarcabil!
Succes!

| MelindaVictoria a răspuns (pentru MelindaVictoria):

Scuze pentru greselile de ortografie big grin

2 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Lasa-ma sa-ti spun ca profesoara ta e o proasta!
Ea ar trebui sa fie prima persoana mandra de tine pentru inclinatia ta catre biologie.
Port o profunda stima si nutresc admiratie fata de acei pedagogi care asaza vocatia de dascal inaintea statutului de profesor si, prin activitatea lor didactica, sunt faclii ale cunoasterii si purtatori ai progresului educational. Insa NICIODATA nu voi respecta un profesor care respinge entuziasmul unui elev pentru o materie, din cauza ca nu se descurca bine. Mai mult, ai zis ca esti foarte buna! In cazul acesta, rolul formator al profesorului lipseste cu desavarsire si nu trebuie luata de buna parerea sa.
Daca renunti la visul tau de a deveni doctor, eu ma supar pe tine!