| abcdefghijklmnopqrstuv a întrebat:

revin cu o alta intrebare. Sper sa ma ajutati, ofer voturi, funda, sfaturi orice! Deci sunt prietena cu o fata inca din clasa 1.Toate bune si frumoase pana cand a cunoscut niste persoane care au schimbat-o ENORM, deci nu va dati seama cat de mult. Iar eu am invitato intr-o zi la mine acasa si ea mi-a spus ca, castile de la telefon se pot baga si in laptop[eu am laptop]. Asa ca am incercat.Atunci cand am facut-o era s-o strang de gat pentru ca deodata mi s-a stins calculatorul.Am dat-o afara din casa, ce era sa fac. Faza e ca eram si singura acasa, iar cand a venit tata a facut scandal o saptamana intreaga.Eu i-am spus ca eu am bagat castile, nici nu am pomenit de "prietena"mea.Si de atunci eu nu am mai vorbit cu ea.

Pana cand intr-o seara tata mi-a spus sa deschid calculatorul.Si ce sa vezi? Functiona! Am ramas uimita.Seara urmatoare am vrut sa merg sa ma impac cu "prietena"mea.Insa ea era cu asa zisii ei prieteni si a zis povestea tuturor si cand am vrut sa vorbesc cu ea prietenii ei au inceput sa tipe la mine si sa ma amentinte.

Acum pe mass ea vorbeste ca si cum as fi un sclav de al ei, sa spun asa.Si ma ameninta ca cica daca mai vorbesc urat de ea cheama toti prietenii ei sa ma bata si gesturi din astea.

Eu acum nu stiu ce sa fac, cateodata imi vine sa plang de nervi si mi-as dori din tot sufletul sa dau timpul inapoi, sau macar sa ma mut cat mai departe de acele locuri si persoane.

Acum vreau sa imi dati un sfat, va rog muult de tot.Si voi daca ati fi in situatia mea cu siguranta ati fi disperatix_x.Va apreciez orice sfat si va multumesc orice sfat!

6 răspunsuri:
| Monna a răspuns:

Hm. Buna!
Daca vezi ca nu se mai poate sa fiti prietene, mergi mai departe!
Esti tanara. Fa.ti alti prieteni care te plac asa cum esti, nu te ameninta si nu.ti vorbesc urat.
Nu trebuia sa te comporti asa nici tu cu ea. Totusi, a fost un accident.
Nu trebuie sa plangi, nu e primul si nici ultimul "prieten" pe care il vei pierde.
Deci capu` sus. Ia si distreaza.te, nu.ti fa probleme din cauze ca asta.

| BruneTTe a răspuns:

Daca si-a ales alta gasca si cu tine se poarta asa, inseamna ca nu ti-a fost niciodata o prietena adevarata. Poate fara ea iti va fi greu, dar tot e mai bine decat sa ai un prieten fals langa tine. Sunt o multime de alte persoane mai bune ca ea cu care te poti imprieteni.
Eu te sfatuiesc sa nu mai vorbesti cu ea, nici macar pe mess. Las-o sa vorbeasca singura. Se va calma si va inceta sa te ameninte.

| Ionut6999 a răspuns:

Fii revolutionara. Am o idee, du-te acolo da, vorbind rau de ea, impreuna cu niste tipi duri, uite poate cu tatal taum ca doar e in stare sa se puna cu niste amarati de tineri sub 18 ani. Si numa cand vor sa se ia de tine, poc apare tatal tau. Sau uite odata de mine sa luat un idiot, si am aranjat cu niste tipi, le-am dat niste banuti la fiecare fireste si l-am gasit pe idiot si lo bumbaciiit! Deci nu te lasa calcat/a in picioare. happy

| dream77777 a răspuns:

Incearca sa te indepartezi de ea. Nu o mai baga in seama. Evit-o. Poate de aceea te ameninta ca stie ca inca ti putin la ea si crede ca poti fi marioneta ei, iar cand te mai ameninta incearca sa pari indiferenta. Sper ca te-am ajutat.

| VintageGeisha a răspuns:

Pai mie mi s-a intamplat un lucru similar insa fata aia nu era atat de buna prietena cu mine si nici eu cu ea insa mi-a facut o scena urata o data si desi ce o sa spun in randurile urmatoare pare o razbunare,ea cumva o merita,in fine m-am imprietenit ulterior cu un grup de fete cu care acum su BFF care cu ceva tipm in urma earu apropiate de ea,si noi toate nu mai vrem sa fim prietene cu ea ca are niste probleme de personalitate,si desii incearca sa se agate de noi, o tratam cu o oarecare indiferenta, in fine ce incerc eu sa-ti spun este sa treci mai departe sa nu fii sclava nimanui si sa incerci sa fi apropiata nu de fete cool si de persoane care sa vb cu tine si sa te faca sa uiti de "prietena ta".
Aminteste-ti ca tu nu trebuie sa depinzi de nimeni si de nimic.Si sa nu-ti fie teama ca de aia e doar gura crede-ma...ai grija si bafta

| Cressida a răspuns:

Daca ea nu vrea impacare nu o poti obliga chiar daca tot incerci sa o comvingi. Si eu am patit chestia asta si ceilalti radeau de mine dar am invatat sa fiu indiferenta si sai ignor cand trec pe langa ei. Daca prietenii ei vin singuri la tine si te ameninta tot ce trebuie sa faci este sa le zambesti in fata si sa le spui sa puna in aplicare cu ceea ce te ameninta. Daca cumva au tupeu sa dea sunt extrem de tartani si in cazul asta intra parintii si si-o iau ei pe coaja. Sa stii ca in majoritatea cazurilor sunt numai vorbele de ei vor numai sa te sperie ca apoi sa se poata lauda la ceilalti ca a bagat frica in tine si apoi sa aiba motiv de ras. Asa ca tiam spus cea mai buna solutie sa-i ignoriwinking SuccES!:*