| Myymyy a întrebat:

Am o viata foarte complicata si de rahat, i-am spus fratelui meu ca m-am culcat cu iubitul meu si le-a spus parintilor chestia asta si nu ma mai lasa sa ies din casa.Iubitul meu se cearta cu fratele meu si fratele meu baga strambe impotriva iubitului meu care nu sunt deloc adevarate. Iubitul meu a gasit in seara asta o poza mai veche cu mine si fostul meu pe instagramul lui si s-a enervat foarte tare.Mama cu tata ma suna incontinu si a zis ca vine cu politia peste noi daca nu vin acasa. Iubitul meu a aflat ca vorbesc cu o fata cu care eram prietena dar este cam usuratica si nu mi-a dat voie sa vorbesc cu ea pana acum. Viata mea e un rahat orice sfat m-ar ajuta va rog dati-mi un sfat... mai multe despre tot simt ca numai pot face fata...

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pentru toata situatia, parintii tai sunt de vina.
Viata lor s-a accentuat numai pe lucrurile materiale, si ei au investit doar in privinta aceasta. Dar cele mai importante lucruri -dragostea pentru tine, educatia de care aveai nevoie, dezvoltarea ta- le-au lasat nefacute. Ei vor sa secere o recolta bogata de unde n-au semanat. Ei vor sa culeaga un rod bogat de la un pom care nu l-au ingrijit. Ei au investit in scoala (daca au facut asta), dar n-au investit in caracterul tau, nu s-au ocupat ca sa te invete cu dragoste ce fel de baiat sa alegi.
Tu ai ales ca prieten un baiat care nu doar ca nu iti este de nici-un ajutor si nu te sustine in clipele grele prin care treci; ci el chiar este impotriva ta, impotriva libertatii tale. Vederea lui de viata este ingusta -la fel ca si a parintilor tai, si la fel ca si a fratelui tau.
Iar fratele tau, nu are el destule probleme? De ce se mai "ingrijeste" si de problemele tale cautand sa-ti faca viata mai grea? Spune-i ca un frate trebuie sa aiba grija de sora lui; spune-i ca trebuie sa o iubeasca, sa o invete cu dragoste atunci cand greseste, si nu trebuie sa o urasca. Pentru ca ura dezvolta un caracter urat in cel care o detine. Spune-i ca Dumnezeu de aceea va adus in acea familie pe toti -pentru ca sa va dezvoltati, sa va ajutati reciproc, si nu sa va urati. Spune-i fratelui tau ca asa cum se comporta cu tine, asa se va comporta si cu nevasta lui pe care o va avea -va vorbi impotriva ei; si spune-i ca negresit se va intampla lucrul acesta, chiar daca acum ii este imposibil sa creada asta.

Iar tu, trebuia sa iti faci un prieten de sex opus numai atunci cand esti pregatita de casatorie.
Pentru ca timpul nu poate fi dat inapoi, trebuie sa vezi ce poti face de acum inainte.
Asadar, daca vezi un viitor cu baiatul acesta, ramai cu el; daca nu, intoarce-te acasa. Si nu pentru ca parintii sau fratele tau ar avea dreptate; ci pentru ca Dumnezeu ti-a deschis ochii -asa sa le spui celor care iti vor zice: "Ai vazut ca noi am avut dreptate si ai ajuns la vorba noastra?"
Tu trebuie sa te ingrijesti de viitorul tau. Sa iti cauti un servici, sau sa iti termini studiile; orice ai face trebuie ca sa ajungi sa ai un servici si sa poti sta singura pe picioare, si sa nu depinzi toata viata de parintii sau de barbatul tau. Pentru ca toti acestia mai tarziu ori te vor lasa, ori "iti vor scoate ochii" pentru sustinerea lor.
Baiatul cu care stai acum, trebuie sa ii spui: "Ori ma sustii, ori ma intorc acasa." Daca nu vezi nici un viitor cu el, atunci nu mai pierde vremea cu el.
Cat despre cei de acasa, chiar si daca nu ai fi avut niciun prieten si ai fi ramas acasa cuminte, ei tot s-ar fi luat de tine, deoarece asa este caracterul lor. Putini oameni pot sa-si vada adevaratul caracter. In privinta aceasta poti sa fii linistita: pentru ca sunt multi copii ascultatori de parinti si nu ies din cuvantul lor, dar tot ei sunt urati si acuzati de proprii lor parinti si frati.
Tu dar fa-ti planuri pentru viitor: pe primul loc sa fie munca, serviciul. Si nu-L lasa pe Dumnezeu departe de viata ta. Cauta sa traiesti in ascultare de El, si viata ta va fi binecuvantata.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E naspa sa ai frati...

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ai aproape 20 de ani si ai gadirea si perceptia asta,nu e de bine!
Esti majora,faci ce vrei.
Cand vine vorba de relatii, nu e mereu totul roz.
Mai trebuie sa faci si sacrificii.
Ai un iubit foarte superficial si gelor, cel putin asta rezulta din ceea ce zici.
Si apropo, intr-o intrebare zici una in alta altceva, cam repede treci de la 19 la 20 de ani laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Mai, acum 12 ore ai declarat ca ai aproape 19 ani, azi ai spus ca ai aproape 20, cand in realitate ai doar 18 ani!
Pornind de la aceste minciuni, tind sa cred ca adevarul este undeva la mijloc, daca fratele este pus sa te supravegheze si sa aiba grija de tine, in absenta parintilor.
Cred ca viata ta ar fi mult mai simpla, daca ai acorda atentie lucrurilor importante la ora asta, adica terminarea liceului si luatul BAC-ului, dupa care te poti marita si face tot ce vrei, ca nu mai poate intervenii nimeni in viata ta.

| relian a răspuns:

Asa e cand esti intretinuta de parinti. Pune ia-ti un job sau pleaca din RO stiu si eu undeva la munca, atunci o sa le spui tu lor cat e ceasul laughing ma refer la alde fratetu si parinti.Parintii asa este se baga ca mustele alea, date frate la jalea, nu stiu aici ai dreptate unii paprinti se baga de parca ar sta ei cu el, iar farele tau este un papagal.Tu nu ai cum sa-i zic ai un caracter slab, daca a ajuns fratetu la anii tai sa se bage in relatiile tale. Spune-i lu fratetu sa isi vada de treaba lui, altfel suni la politie sil reclami.Pe parinti asta e taci, te faci ca nu aizi, esti intretinuta de ei deocamdata.Dar pe fratetu las bate numai in gura laughing ce nu-mi plac mie papagalii astia care se baga ei peste tot. Pune-l pe Iubitu tau s ai traga cateva dupa ceafa, sa dea cu el de pamant, asa poate il satura sa se mai bage unde nu-i locu lui.Asta e sfatu, sal linistesti pe fratetu politia sau sa fie batut, dar batut asa cu motiv, sa nu va reclame dupa, daca intelegi ce zic.Sa fii cu iubitu tau odata el sa fie prezent si sa se ia de voi el, atunci ce i-as da, de nu-i mai trebuie toata viata laughing

| Freya1 a răspuns:

Baiatul ala e bolnav de gelozie si de multe alte probleme si se pare ca tu ai facut prostia sa il alegi pe el in detrimentul parintilor.Tu chiar nu vezi ca e aerian.
In fine sfatul meu e sa te certi in continuare cu parintii tai, sa nu te duci acasa ca poate se vor plictisi sa te caute iar cand iti va umfla iubitelul tau ochii sau te va lasa gravida si cu un copil in brate pe drumuri sa nu ai unde sa te duci sa stai si sa apari pe la acces direct ca vrei casa.
Daca ti-am spus o mie si o suta de oameni ca ala e bolnv si nu e bun de tine si tie nu iti pasa de ce mai ceri sfaturi?

| Myymyy explică (pentru Freya1):

Vreau sfaturi pentru faza cu parintii mei... ei sunt foarte incuiati cum s-ar spune nu e cuvantul potrivit dar ma rog. si nu inteleg ca eu la aproape 20 de ani am facut asta

| Freya1 a răspuns (pentru Myymyy):

Ma crezi ca nici macar nu asta e problema.Nu cred ca e atata de grav ca ti-ai inceput viata sexuala ci e grav cu cine.
Daca baiatul ala era ok nu cred ca fratele tau te spunea parintilor, dar e clar ca are niste bube de care se temea fratele tau si atunci s-a gandit sa intervina.Viata asta nu e de rahat puteai sa o simplifici mergand cu baiatul ala treptat acasa sa il cunoasca ai tai, sa ii asculti sfatul fratelui tau ca doar in cunoaste mai bine si stie daca merita etc.
Stiu care este intrebarea ta si nu ai ce sa faci decat sa te intorci acasa si sa suporti consecintele sau sa ramai la asta cat ii ramane si dupa aia drumul cand til va da in suturi. Sfatul meu e sa te duci acasa fata draga ca nu isi racesc de pomana gura 3 oameni.Si eu m-am indragostit in viata asta si nu am ascultat de ai mei si am gresit dar am avut noroc ca m-am dezmeticit la timp si mi-am dat seama ca asa cum sunt ei nu mi-au vrut raul si am descoperit acum.

| Lioana a răspuns:

Viața nu e de rahat doar pentru că te-a pârât fratiorul și acum ești pedepsita. Astea nu sunt probleme serioase.
Nu te mai baga in probleme, nu-i mai dezamăgi pe cei dragi și ascultă de părinții tăi. Ai să vezi că situația se va îndrepta.

| Emma30555 a răspuns:

Evita ca fratele tău sa se mai vadă cu iubitul tău, apoi explica-i iubitului ca nu are cum sa îți interzică nimic ca nu e cazul, cu părinții încearcă sa ai o discuție serioasa în care sa le explici ca oricum e consumat faptul. Dar gândește te bine. De ce familia ta se opune? Crezi ca un bărbat e totul în viata? Crezi ca dacă el ar fi asa bun s ar mai opune cineva? Ideea este sa te maturizezi și sa îți iei singura deciziile dar sa îți asumi și rezultatele

| ziftode a răspuns:

Nu mai vorbi cu nici unul dintre ei, sunt amandoi imaturi si imbecili si nici unuia nu ii pasa cu adevarat de tine, pe frate poate odata o sa il ierti ca iti e frate, dar iubitul, daca sufera de gelozie, mai bine sufera in alta parte si nu te mai chinuie pe tine... DEGEABA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor) Cum ți-am spus și în întrebarea trecută, fratele tău ar trebui să-i dea o bătaie bună iubitului.

| Myymyy explică (pentru anonim_4396):

Hei esti rau eu chiar am nevoie de un sfat e prea de tot situatia astta

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Tacso, ce păzește? Dar mămica care ar trebui să se ocupe cu educația? Doar iubitului sa-i umfle capu'? laughing

| Myymyy explică (pentru BuLaNNNeL):

Am aproape 20 de ani...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Myymyy):

I-auzi ce zice Donna, ai vreo maxim 18. Iubitu' cati vreo 25 are? laughing E vorba de caracterul, demnitatea ta, a părinților tai, în momentul de fata esti plecată de acasă, nu? Daca fie-mea ar pleca cu altul de acasă, cred ca v-as juca pe cap pe amn2 si te-aș desmosteni. Sper sa n-am fete daca voi avea vreodata copii laughing. Ala te prosteste sa obtina si el "ceva dulce", se pare ca a si obținut deja, se va sătura de tine si te va lasa. Iar tu vei ramane cu faptele: de la fugitul de acasa, la relații tensionate cu membrii familiei tale si ghici unde te vei întoarce când vei da de greu? La ei, la familia ta. Cum va fi atunci? E clar ca esti o copilă din moment ce fratele tau este pus pe post de paznic pentru tine. Unde ti-e demnitatea? Sa te faca un bulangiu din asta sa pleci de acasă și să te mai si culci cu el?

| Myymyy explică (pentru BuLaNNNeL):

Fac 19 in mai si nu m-am mutat la el. aseara am stat la el pana la 10 seara si mama a inceput sa ma sune in disperare sa vin acasa...dar noi doar voiam sa stam sa vorbim despre situatia cu fratele meu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ori esti troll ori iti place sa fii luata in bataie de joc. Daca ar fi fost vorba de vreun om normal la cap care sa dea doi bani pe tine, sa tina la tine macar, mai era de inteles sa vrei sa faci cate-n luna si-n stele pentru el... sa nu mai tii cont de parinti, de frate, de sora, catel, pisica, samd. Dar dupa cum l-ai descris tu, pai ar trebui frate-tu nu numai sa-i **** o bataie buna lu cumatru', dar ar trebui sa-ti bage si tie mintile-n cap. Sau probabil pe tine te excita sa fii tiniuta-n lesa? Tu esti ca ala bolnav de ciroza in ultimul stadiu care cauta doctorul care sa-i spuna ca "da, ai voie un paharel dupa masa", altfel nu e doctorul bun. Cand iti spune unu' ca esti beata, apoi spui ca-i prost la cap, cand iti spun doi, zici ca au ceva cu tine, dar cand iti spun trei sau mai multi acelasi lucru, apoi stai calma ca esti beata! Vrei bataie si chin in viata, apoi mergi mai departe cu individu'. Si totodata mergi mai departe si cu problemele in familie si fu73-7i si viitorul cu ocazia asta. Vrei sa devina lucrurile mai simple in viata ta, lasa-l in kkat de latrau, e chiar simplu. Mai sunt un milion de baieti care sa te bage in seama (avantajul de a fi fata/femeie). Si daca ai putina minte la cap, poate gasesti chiar unu bun, ca mai sunt si de astia.

| Laura927 a răspuns:

Mai fata ai douazeci de ani daca suna la politie parintii tai suna degeaba ca esti majora si ei nu pot face nimic.
e normal sa intervina geloziile cand apar poze cu fotii stiu e stupid chiar daca a fost inainte asa sunt unii oameni gelosi.
Acum cu prieteniile vin si pleaca stii tu cum e mai putini prieteni ca e mai bine asa. daca el vrea sa iti controleze prietenele tu la fel sa o faci sa ii controlezi si lui prietenii.
Uite sa iti sun un exemplu eu ieseam cu o fata in oras care o stiau multi pentru ca se culca cu toti eu nu stiam de chestia asta si iubitul meu pe atunci mi-a spus nu imi place ca iesi cu asta in oras pentru ca toata lumea o stie de panarama si o sa creada ca si tu esti ca si ea si mie nu imi place asta.Nu m-a deranjat nu as fi vrut sa ma vada lumea cu aceiasi ochii ca si pe ea.

acum sterge pozele cu fostul din instagramul tau ca sa nu mai aveti motive de cearta asa de simplu.

Pai voi locuiti impreuna sau el sta cu parintii si tu mergi acolo sa stai cu el?

| Victoria18 a răspuns:

In primul rand, cati ani ai? Cred ca fratele tau cat si parintii se comporta asa de nervi ca ai facut-o deja...fiind la o varsta mica. Presupun ca cu iubitul tau ti-ai inceput viata sexuala, nu? Daca chiar e asa in tot ce am zis tu ti-ai complicat viata.

| Myymyy explică (pentru Victoria18):

El este al doilea baiat adica iubitul meu. primul si a batut joc de mine. am 20 de ani

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce cauti sa ceri sfaturi la niste straini pe cand tu nu esti in stare sa asculti de sfaturile parintilor tai.
Tu esti genul de fata rebela si salbatica care din orice face iese numai prosti.
Mama, tatal si fratele tau nu cred te lasa sa sa ti faci de cap pentru ca stiu ce poama esti si tu si ala cu care stai si pentru ca vor sa te vada bine, nu mama singura la 21 de ani (desi mintea ta pare de 12 ) ori batuta si umilita de careva.