| Marichui a întrebat:

scuze pentru categorie, dar aici am mai multe sanse de raspuns rapid laughing
Sa incepu..huh. Eu de mica am avut problema cu dintii, de ex in clasa a2a mi-am scos la dentist incisivii de jos la dentist pentru ca nu se miscau si pentru ca cei noi veneau din spate. Acum ii am bine, ca i am impins si e ok. Dar de abia in clasa a 6a au inceput sa se miste caninii de jos, si cu toate ca i am scos, ei sunt inghesuiti, in fine..chestia e ca am o problema cu caninul de sus, nu se misca, si cand am vazut ca vine cel nou pe sus m am dus la dentist sa l scot..era deja prea tarziu si el acum este crescut..pe sus. Este foarte urat, se vede groaznic si as face orice sa am dantura frumoasa. dentista mi a spus ca se va lasa in jos, dar nu s.a lasat straight face. Acum in minte mi-a venit o intrebare, legata de aparatul dentar. Pt acel canin de sus, cat trebuie sa port? Ce fel de aparate exista?
Va rog, explicati-mi si mie cum stau treburile astea, vorbiti-mi despre acomodarea cu el, cu durerea, cu chestia legata de maseaua de minte, care cica ar trebui scoasa pentru a-mi pune aparatul.
Cel mai bun raspuns si care ma lamureste cel mai mult, primeste funda.big grin

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Din ce spui e mare bataie de cap cu tine. Daca e vorba numai de caninul de sus, de ce nu il scoti cu totul si iti pui unul de culoarea dintilor tai, care sigur va arata perfect fiindca-i artificial si-l face un profesionist in urma unor amprente dentare luate corect. Pt dintii inghesuiti, acolo poti scoate unul si iti pui aparat dentar fiindca ii aranjeaza frumos. Acomodarea si toate depind de om; sunt unii care dupa cateva zile nici nu-si mai dau seama ca au un aparat dentar in gura. Trebuie sa-ti gasesti de lucru si sa-ti tii mintea ocupata, altfel te gandesti tot acolo si incep toate sa te doara, te strange, te deranjeaza etc. Cel mai bine ar fi sa mai consulti si un alt stomatolog; fiecare vede problema altfel si iti poti face tu o idee din ce ei iti povestesc si apoi le ceri tu lor ce vrei fiindca tu platesti. Numai bine!

| Marichui explică (pentru Caro34):

Meh.n-as face chestia cu scosul caninului, cu toate ca ma si inspaimanta si mnah, n-ar ramane urat acolo sus? Am sa ma duc in ianuarie la alt stomatolog, care imi va vorbi si imi va explica cum stau treburile. Mama imi tot spune sa nu ma gandesc prea tare la aparat ca poate nu de el am nevoie.da nu vad ce altceva imi va putea rezolva problema. Multumesc, sarbatori fericite!