| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Am ajuns sa scriu aici pentru ceva ce ma apasa de foarte mult timp..Implinesc in curand varsta de 17 ani, Arat ok, nimeni nu imi da varsta pe care o am, in drum spre scoala sunt o fata matura ce se machiaza si ca ambalaj nimeni nu ar spune vreodata ca ma apasa ce urmeaza sa va povestesc! Mai mereu am fost o fire cuminte, care nu iese si sta doar cu parintii ei..insa a inceput sa ma jeneze foarte mult treaba asta, Deja daca vreau sa am putin timp pentru mine sau pur si simplu nu vreau sa ies cu ei se supara si spun ca nu au cum sa plece fara mine. Eu nu ies niciodata, vad fete de varsta mea ce se duc in club si nu ma plang de treaba asta, nu as vrea sa ma intorc dimineata la 4 neaparat acasa pentru ca hai, sunt mica in viziunea unora. Am avut o relatie de un an si 3 luni, relatie ce a fost distrusa din cauza faptului ca eu nu ieseam, eu stateam doar in casa si aveam pauza intre intalniri de 3 luni. Ceea ce, relata faptul ca nu era nici macar o relatie. Am ajuns sa devin foarte raudin punctul asta de vedere, am fost doar de 2 ori intr-un pub si atat. Eu daca ies ies cu verisoara mea sau in fata blocului cate o ora doua..Ma deranjeaza enorm de mult si am ajuns sa am frustrari pe teama asta, ca ma asteapta tata in statie in fiecare seara si ma duc acasa, azi i-am spus mamei ca maine as vrea sa ies cu respectivul baiat si ca as vrea sa ajung si eu pe la 9-10 acasa..Bineinteles, primind ca raspuns "Trebuie sa vorbim cu tata sa vedem ce spune daca iti da voie, daca stabilim daca ai voie pana la ora aia destul de tarzie". Mama mea este genul de femeie care pare de 30, o femeie ce se stramba prin casa, rade, tata la fel, nu suntem o familie serioasa si dura.Insa eu nu am voie sa fac mai nimic, Si sufar mult, mai ales ca am renuntat la tipul la care eu tineam.A stat cu mine chiar si daca nu aveam voie sa cobor pana la usa jos sa ma vada 2 minute,A venit pana la mine acasa o data ca sa ies pe geam sa ma vada,Si tot a ramas cu mine, iar avum tot el ma cauta si simt ca cedez prin simplul fapt ca imi bat pur si simplu joc de el. Ajutati ma. va rog. Am eu o problema sau treaba asta chiar e exagerata? Reamintesc,nu vreau cluburi, nu vreau nimic altceva decat poate prin parc sau, fara ora 9 in casa..am aproape 17 ani si sunt genul de fata ce nu pare deloc tocilara si retrasa in casa.Ma machiez si sunt in randul fetelor din ziua de astazi.doar ca, foarte multe trepte in jos ca si cumintenie.Dau funda.Multumesc

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Vorbește cu părinții tai despre ce simți. Faptul că ai părinți de treaba nu trebuie să te împiedice să vorbești cu ei. Spune-le exact ce simți, nu te rușina, dar vorbește cu blândețe și respect profund și nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia. Ei reacționează asa pentru ca vor să nu pătești nimic. Poti sa le spui ca apreciezi acest lucru, dar ai nevoie de mai multă libertate.Sunt convinsă că vei rezolva.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu ei, explica-le ca nu mai ai 10 ani, chiar e complet anormal ce-ti fac.

| munteanuionvictor a răspuns:

E cam exagerat ce ți se întâmplă. Nu e deloc normal. Îmi pare rău pentru tine. Cu prietenul tău nu poți să te întâlnești în pauzele de la orele când ești la școală?

| munteanuionvictor a răspuns:

Ai dreptul la o viață normală.

| SimonaBubu a răspuns:

Treci direct la fapte si ei atunci nu o sa mai zică si până la urmă se vor acomoda cu noul tau comportament.