| Disssi a întrebat:

Am o problema destul de gravă, am 14 ani si am foarte multă grasime pe abdomen, in rest nu sunt grasa, adica nu sunt nici slaba in picioare dar fata de burta sunt foarte slaba. Nu pot face sport deoarece am fost operata de inima. Va rog, daca mă puteți ajuta cu vreun sfat. Va multumesc!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu amesteci painea cu pastele fainoase si cartofii. Sa mananci 5 mese pe zi si din acestea mai consistente masa de dimineata si gustarea. Pranzul si seara (inainte de ora 18) sa nu fie consistente si sa nu contina dulciuri si fructe (fructele si ele contin zaharuri). Bea suc de rosii (rosii stoarse si apoi sucul fiert). Mananca multe legume. Carne numai slaba si numai 40-60 gr. pe zi. Poti, o zi doua pe saptamana, sa nu mananci de loc carne.

| AlexeHellsing a răspuns:

Îți dau un program de alimentație pentru a slăbi:
Dimineața: Caută să mănânci mai mult doar cereale integrale, eventual suc natural de fructe(necomercializat) sau două fructe( evită bananele). La amiază caută să mănânci alimente care au mai puține calorii, dar mănâncă încet întrucât dacă dai timp mâncării să ajungă la procesul de digerare senzația de foame se va ameliora. Bea multe lichide, eventual s-ar putea să simți între mese că ți-e foame. De obicei această senzație este falsă, vei observa că dacă vei bea puțină apă senzația va dispărea. Seara evită să mănânci după ora 18:00. Întrucât dacă mănânci târziu, vei prinde procesul de digestie în timpul somnului. În timpul somnului corpul nostru se relaxează, capacitatea de funcționare reducându-se până la 55%, deci mâncarea în loc să se digereze se va depune sub formă de grăsime. Evită zahărul, produsele din magazin(întrucât acestea conțin aditivi alimentari) și evită cărnurile(pieptul de pui e bun totuși) și evită cu cât posibil preparatele prăjite în ulei. Mănâncă cât mai multă salată. Sper că te-am ajutat, baftă cu slăbitul...

| elena445 a răspuns:

Pacat nu prea stiu