| Ștefanrazvan01 a întrebat:

Bună seara, am și eu o întrebare?
Cu cât timp pot face sex înainte de pomana? Sau am voie după ce dau de pomana sex

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar tie iti arde de sex, cu mortul pe masa?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca se refera neaparat la pomana cand moare cineva. Oricum moortul sta la capela, iar pomana se da dupa ce a fost ingropat.In acest caz e bine sa se abtina cateva zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are una cu alta si cine crezi ca te controleaza cand si unde ai facut sexx >?

| sierra1 a răspuns:

"am voie după ce dau de pomana sex "

ce-are de-a face s... cu prefectura?

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ar sa ne luam dupa dogmele bisericesti sexul este interzis in post!
Despre ce pomana este vorba? poti face milostivire oricand.Nu prea cred sa aiba legatura cu sexul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa religie, ar fi asa: Postul pastelui 4-6 saptamani, postul craciunului 4 saptamani, postul adormirii maicii domnului 2 saptamani, postul sfintilor apostoli 4 saptamani. Deci pana acum, undeva la 4 luni in care nu ai voie sa faci sex.
Unde mai pui si miercurea vinerea si duminica care sunt zile "sfinte", dintre care doua dintre ele sunt de post. Unde mai scazi si zilele de sarbatoare.
Deci in final ramai intr-un an cu aproximativ 100 de zile in care ai voie sa faci sex. Daca mai pica in anul ala praznice si inmormantari, deja ti-ai dat foc la valiza laughing.
Mi se pare o mare prostie daca te iei dupa religie.

Insa lasand asta la o parte, din punct de vedere moral, abtine-te macar cateva zile inainte si dupa pomana. Sa nu te simti oarecum aiurea ca faci asta fix in perioada aia. Dar daca nu te intereseaza nici aspectul asta, poti face sex si cu mortu' langa tine daca vrei laughing)

| fata357 a răspuns:

Nu știu sigur, dar țin minte că 40 de zile după ce a murit respectivul/a. Acum depinde și cât de apropiata îți era persoana.Cel mai bine te poți interesa la un preot.