| beautifulkiss a întrebat:

Buna seara dragilorhappy
Am terminat clasa a8a si am o problema:frica de liceu, mai exact de prima zi de liceu.
Sunt o fire foarte rusinoasa careia ii pasa prea mult de ce cred ceilalti despre ea.Nu stiu cum sa ma comport ca sa nu ma fac de ras. Spun asta pentru ca de fiecare data cand incerc sa nu ma fac de ras in fata altora o fac si vreau sa evit asta.
As vrea sa am suficient curaj sa merg la colegii mei si sa le spun:"Hey,eu sunt bianca, pe voi cum va cheama?"sa spun asta pe un ton asa mai increzator...
Stiu ca nu e bine sa fiu retrasa pentru ca ma voi integra mult mai greu intr-un grup.Imi e frica si de faptul ca nu-mi voi putea face prieteni...imi e chiar foarte frica.
Va rog eu mult sa-mi dati un sfat... orice sfat e binevenit.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Ţăpeşu a răspuns:

Spune-ţi în gând: "Îmi bag pla dacă nu-ţi place." Asta o să rezolve multe probleme, îţi zic din propria experienţă.

| catalin231998 a răspuns:

Pai trebuie sa iti faci curaj si sa vorbesti cu colegii. Cel mai greu este sa vorbesti cu primul coleg dar cu urmatorii o sa fie mult mai usor!