| CultOfTheDamned a întrebat:

M-am decis sa ma apuc din timp de invatat pentru examenul de capacitate din clasa a VIII-a, doar ca am o problema, aceasta problema fiind matematica. Ce sfaturi mi-ati putea da? Voi cum erati la inceputul clasei a VIII-a?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Horus35 a răspuns:

Exerciții, exerciții și exerciții. Ia-ți o culegere, poate chiar cu modele de examen și lucrează din ea. Dacă nu-ți ies mergi in pauză sau in oră la profesorul tău de matematică și cere-i să te ajute. Poate chiar și meditații dacă ți dorești și poți. Învață formulele și fii atent, asta este cea mai mare problemă a mea și a altor elevi. Făceam 2+3 și-mi dădea 6. Când ai de rezolvat o ecuație lungă, din neatenție uiți o paranteză sau un semn și s-a dus tot. Cu repetiția rezolvi cel mai bine. Te înveți cu tipul de exerciții, îți "intră în mână". Cere-i ajutorul profesorului tău, pentru asta e acolo.

| CultOfTheDamned explică (pentru Horus35):

La limba romana ma descurc incat sa iau o nota buna. La matematica am incercat sa recapitulez lectiile din clasa a cincea pana in a saptea, toata vara am facut asta. Mi-am luat chiar si o culegere, de unde pot sa invat definitile si formulele din Geometria Plana.

Va multumesc pentru sfaturi, in anul asta scolar o sa incerc sa comunic mai mult cu profesoara noastra de matematica si o sa o discut si cu ceilalti colegi care sunt asi la matematica. Va multumesc inca o data, va doresc o seara faina!

| Horus35 a răspuns (pentru CultOfTheDamned):

Profesorii se bucură enorm când văd elevi hotărâți, ambițioși și dedicați, e o placere să ii ajuți. Am avut o relație foarte bună cu aproximativ toți profesorii mei.

| CultOfTheDamned explică (pentru Horus35):

Inca o data, va multumesc foarte mult pentru sfaturi! In anul asta scolar o sa imi dedic o mare parte din timp incercand sa deslusesc tainele matematicii. Va sunt recunoscator pentru sfaturile oferite!