| Style10000 a întrebat:

Buna seara sunt angajat la firma mao security! ( firma paza ) Am un program de 24 cu 24, 24 cu 48, sunt 290 ore pe luna sunt angajat dupa data de 01.03. 2012 si numai rezist sunt foarte obosit programul ma darama,,, ...am prestat 240 ore pana acum si mi s-a spus ca mi se da banii pe 20 martie 2012 si acum m-a amanat pana pe data de 5 mai ce as putea sa face sa imi recuperez banii in caz ca nu mi vor da ( am auzit de la altii colegii ca si-au dat demisia si au fost amenintati ca le taie gatu cu sabia ca si-au cerut banii pe munca prestat ....acum va intreb ce as putea face sa imi recuperez banii in situatia asta

15 răspunsuri:
| gylson a răspuns:

Tocmai vroiam si eu sa ma angajez la ei dar acum dupa ce am vazut aici mai bine stau linistit in banca mea
la fel estie si firma titanii international security alta firma de paza tepara

| pokerplay661 a răspuns:

Trebuie sa fii mai smecher decat ei...Gatul nu or sa ti-l taie.E foarte usor sa ameninti. Vorbeste cu un avocat.

| justUs4you a răspuns:

Buna ziua la voi. am facut acest cont doar ca sa iti raspund tie la intrebare. pentru ca imi parea un mesaj la disperare. daca pot spune asa. Si mor pe jegurile astea de angajatori care procedeaza la acest mod. 1 la mana. stai linistit. gatul nu ti`l taie nimeni. si acum depinde cat de pupincuristi sunt angajatii de baza. Caci aia pot sa te loveasca un pic ca sa te sperie dar nu`i problema daca te lovesc cu atat mai bine. 2 la mana. nu ai nevoie de un avocat ci doar de tine si putina gandire. 3 la mana. pui mana pe 3 coli A4. si faci cate o declaratie. catre instanta judecatoriei din sectorul careia faci tu parte. in ea subliniezi. Sus pe mijloc pui : Domnule Presedinte,

Continui de jos mentionand datele tale. Subsemnatul cutare cutare. domiciliat in oras. strada. nr. etc etc. si punct. Continui de la capat. punand : In calitate de salariat, chem in judecata pe parata angajatoare " numele firmei " ( si te uiti in contractul tau de munca care il ai acasa numele societatii exact cum este trecut in contract ) cu sediul in. si toate datele ce le are trecute acolo ( C.I.F. etc, nr de Reg. etc, telefon al firmei. ) iar dupa ce treci datele firmei. Mentionezi: pentru ca prin hotararea ce veti pronunta sa: 1/ Fie obligata sa imi plateasca suma de: reprezenand drepturi salariale din perioada x pana in perioada x ( ori pana la data incheierii contractului ) Suma totalizata este dupa cum urmeaza : si mentionezi acolo cate ture ai lucrat. a cate ore per tura si la final totalul turelor si cat erai platit per tura. ore suplimentare etc. 2/ sa fie obligata sa imi plateasca suma de: xx ( bonus pentru tine ) cu titlul de despagubiri corespunzatoare prejudiciului pe care l am suferit ca urmare a neexecutarii de catre parata a obligatiilor contractuale. Urmare a carui fapt am ajuns sa: am datorie + etc la intretinere rata la banca etc. vezi tu ce datorii ai si nu le ai putut onora... Iar la final 3/ sa fie obligata sa plateasca taxele judiciare ce revin ca urmare acestui proces 4/ Fac dovada celor prezentate cu uratoarele acte: ( si atasezi in 3 exemplare. copie de la acte. contractul de munca. buletin si ce mai vrei tu facturi etc ). Decizia de incheiere a contractului. dupa ce semnezi demisia le ceri sa iti dea pe loc atunci decizia de incheiere a contractului. atasezi la dosar pontajul. care il ai tu facut pe hartiuta ta. sau pe ce ai. la final. Cu stima si respect, Domnului Presedinte. ( in partea stanga a foii ) iar in dreapta data si numele tau. ( Toate actele sa le ai in 3 exemplare. copii facute. iar declaratia sa o ai in 3 exemplare scrise de mana ta! nu copie! ) dupa ce faci declaratiile te duci la judecatorie si spui ca vrei sa actionezi in judecata pe ( x firma unde ai lucrat ) cel de la poarta te indruma unde sa depui actiunea. ( catre camera de registru ) inainte sa depui daca vrei mai le dai un tel jegurilor de la firma si le spui: imi dati banii? ori va actionez in judecata! ii suni din fata tribunalului si ei or sa ti spuna de frica ca iti da banii.( pentru ca daca ii chemi in judecata ei vor plati amenzi de sute de milioane + alte nereguli cu ce o sa ii gaseasca + ca o sa aiba mereu controale pe capwinking ) le spui sa vina acolo in fata tribunalului o sa te puna sa semnezi o cerere precum ca ti-au dat banii. pe propia raspundere. happy succes!

| Style10000 explică (pentru justUs4you):

Ms mult big grin chiar mi-ai fost de folos :* Inca odata multumesc mult happy

| justUs4you a răspuns (pentru Style10000):

Sal`tare la tine si n-ai pentru cum happy a fost din suflet!
Asa trebuie sa procedeze fiecare om care este pacalit ori incearca sa fie pacalit... eu niciodata n-am permis sa fiu pacalit... si nici n-am sa permit.
Si fara avocati, fara nimic.
Ultima data am lucrat la paza pentru o firma ce se ocupa cu reabilitare. dar am lucrat direct la dezvoltator, nu prin agentie.
Toate au fost bune pana la momentul in care au trebuit sa imi plateasca orele suplimentare care de la inceput muncii ( contractului ) au fost stipulate, mentionate ca vor fi platite.

Ciuciu! ca in final nu au dorit sa imi plateasca happy
Suma se ridica undeva in jurul a 1600 ron ( orele suplimentare ), sambete, si duminici.
N-au vrut sa le plateasca happy nici n-am stat de scandal. am intrebat la birou pe fiul patronului care era si directorul firmei. Sigur nu platiti? Da! happy spune el, hotarathappy la care eu happy ok, ne vedem la tribunal si veti plati mai mult.
IESI afara din biroul meu imediat Nesimtitule happy zi`se BRUTA laughing)
Zic happy zambind happy o zi buna la dumneavoastra si am plecat.
Urmatoarea zi era 21 decembrie ( 2011 ) si zic. imediat sa depun declaratia ca apoi intra astia in concediu si stau searahappy fac cele 3 reclamatii. a 2-a zi exact cand urcam la unirii, in fata tribunalului mare urcam sus ca sa intru in judecatorie. trzz trzz happy administratorul firmei. Buna ziua ce faceti? am auzit ca sunt neintelegeri, etc. zic happy pentru mine nu`i nici o problema. De ce sa las 1600 ron patronului cand de banii astia pot sa cumpar la copilul meu fructe, legume, cadou pentru craciun, etc.
Da, da, ai dreptate ca nu se poate rezolva pe o cale amiabila?
Zic nu am ce rezolva happy acum sunt la tribunal in maxim 5 min depun actele ca sa dau in judecata firma.
Nu, ca nu. Daca poti te rog sa vi` la firma inapoi cu pontajul sa vedem si sa rezolvam amiabil, Te rog frumos zi`se hotu` hotilor happy ca el era cel care fura la pontaj happy
Zic, ok happy vin!
Dar daca azi nu rezolvati maine depun reclamatiile sunt in 3 exemplare cate 1 la fiecare o sa va ajunga la firma happy cu toate cerintele mele.
Am ajuns la firma, dupa 30 min de analizat declaratiile, pretentiile mele si toate cele. Ma pune sa semnez o procura in care era mentionat ca voi primi suma respectiva am semnat`o happy mi-au platit, le-am urat sarbatori fericite si asta a fost tot happy
De ce le era teama? happy
Destul de simplu:
1 la mana, in contract nu aveau voie sa angajeze paza fara atestat
2, nu aveau voie sa aiba un program la paza mai mare de 6 ore pe zi cu maxim de 3 ore suplimentare. ( iar eu lucram intre 12 ore pe zi ).
3, nu aveau voie sa aiba paza pe sfarsit de saptamana ( sambata si duminica ) iar eu am lucrat cu schimbul meu cate 2 sambete 2 duminici happy
4 Nu aveau voie sa aiba paza fara uniforma ( eu eram civil ).
5 Nu aveau voie sa puna paza la obiectiv mai indepartat de 100m ( iar punctul nostru unde stateam fata de punctul care trebuia pazit erau peste 400m ). Ceea ce facea ca noi sa parasim punctul unde era de sedere si sa plecam in supraveghere la 400m happy
5 si multe altele... toate acestea la ce aduc? happy
pentru fiecare punct din articolul muncii care este incalcat. amenzile sunt de la 7000 ron la 20.000 ron ( retine pentru fiecare punct incalcat in parte ).
6 la mana happy intrand in vizorul celor de la protectia muncii, tribunal, politie etc.
Realizezi ca ii verificau la sange luna de luna happy
Nici un patron nu isi doreste pe capul lui anchete, verificari etc happy Pt ca sigur il va mai gasi cu multe alte puncte incalcate happy
Si uite asa. pentru 1600 ron ei ajungeau sa plateasca zeci de milioane amenzi, ramaneau si cu controale pe cap in permanenta happy si erau obligati sa imi plateasca si mie toate celewinking
Asa ca niciodata nu va` lasati batjocoriti pe munca voastra.
Pentru ac muncim, cu bune cu rele. acceptam conditiile, ei pe ale noastre.
Dar nu suntem sclavii nimanui.
Iar toti daca tac si lucreaza la negru si alte prostii care le suporta de la angajatori. Sunt fraieri.
Pt ca toate aceste lucruri duc la acest tupeu penal al lor de a indrazni sa te pacaleasca.
Iti mai pot da un exemplu. intr-un alt domeniu de activitate lucram pentru o firma araba. Acum multi ani.
Faceam la ei sisteme de siguranta, protectie pentru case de bani, saffe, etc.
Am vrut sa depun cererea de demisie, dar ma tot amanau cu salariuls a il dea si ei ma tot puneau sa semnez demisia daca vreau sa plec. si am spus happy dupa ce imi dati banii ca eu pot semna demisia acum happy nu stau sa citesc 10 pagini din demisie iar acolo stipuleaza pe undeva ca eu am incasat si ultimii bani happy si apoi mai imi dai un nimic sau chiar deloc. si n-am acceptat. si tot ma amanau cu banii happy in ultima zi cand mi-au venit pandaliile si nu mai vreiam sa lucrez pentru ei ca erau prea nesimtiti.
Le-am spus : imi dati banii? Ca diseara sa vina sefu`.
NU! ACUM!
Mii dati?
Asteapta sa vina happy zic bun atunci
ma duc jos in hala happy ma impiedic singur peste fieraraie, etc happy
Accident de munca! BONGO! te fac de imi dai si lichidarea, imi platesti si concediu medical ca sa nu spun la spital unde m-am accidentat happy si vei avea si controale pe cap.
Ce alegi? dai banii ori ne vedem la spital?happy
( desigur nu o faceam ) laughing dar stiam ca sunt stapan pe mine cand zic ceva happy si ma vor crede.
Gata, asteapta imediat sun pe patron happy
A sunat. in 2 minute mi-au dat banii si cu prima laughing))
Astea sunt exemple de urmat happy si de sustinut de noi toti cei care ratatii astia de angajatorii incearca sa ne pacaleasca.
Toate bune la voi si sanatate maxima tuturor.

| justUs4you a răspuns (pentru Style10000):

P.S.
Uitasem ceva:
La firma angajatoare unde lucram la paza. nu aveau voie nici program de noapte happy pentru ca nu aveau licenta de paza.
Ei fiind o firma de cu totul altceva happy si nu cu atributii de paza.
Dar nu asta e problema daca vei spune pai stai ca tie ti-a fost usor happy ca ei nu erau agentie de paza.
N-are importanta acest lucru. Nici o agentie de paza nu are voie legal sa te tina la munca 24h happy chit ca ti-ar da liber 48 ore dupa happy n-are voie!
Nu`ma acest punct incalcat si deja ii ustura fundu de cate vor patiwinking cu legea odata ajuns la tribunal.
Ca daca te duci la politie nu ai ce facehappy
TOATE agentiile de paza sunt conduse de fosti: colonei in: s.r.i., s.p.p., 2/15, activisti de partide, etc happy

Deci la politie nu te duce niciodata pentru ca nu rezolvi nimic acolo happy ca politia e mana in mana cu ei.

Dar atunci cand tu mergi al tribunal intervine JUDECATORUL happy si Politia economica pe langa happy ministerul muncii.

Si cu toate relatiile lor si functii ce detineau in " stat politienesc " happy nu au ce sa mai faca decat sa se conformeze cu cerintele tale si impunerile legii happy

Pentru ca legea este cu adevarat una pentru toti.
Doar ca nu toti ne facem auziti si preferam sa inchidem gura, sa ne fie teama, etc.
Prostii happy nu pleca niciodata capul in fata nimanui si fiecare cent/ban care ai de luat lupta pentru el happy mai bine iti cumperi tu tie o acadea decat sa cumpere el copilului lui din banii tai si munca ta.
Gata happy fug la tv big grin. Ziua buna!

| Style10000 explică (pentru justUs4you):

Chiar m-ai ajutat foarte mult si mersi mult ca mi-ai scris atat big grin mi-ai fost de foarte mare ajutor big grin si daca te pot ajuta cu ceva cu cea mai mare placere happy

| Dodie a răspuns (pentru justUs4you):

Felicitari! Rar mai intalnesti oameni ca tine. Si aici ma refer si la felul cum ai reactionat in diferitele situatii care te priveau direct pe tine si la modul in care l-ai ajutat pe Style.
Tot respectul pentru tine.

| Constantinescu_Mihai_1965 a răspuns (pentru justUs4you):

Vezi site-ul Asociaţia Profesională a Angajaţilor din Pază (A.P.A.P.)

| Constantinescu_Mihai_1965 a răspuns (pentru justUs4you):

vezi site-ul Asociaţia Profesională a Angajaţilor din Pază (A.P.A.P.)

| Constantinescu_Mihai_1965 a răspuns (pentru Style10000):

Vezi site-ul Asociaţia Profesională a Angajaţilor din Pază (A.P.A.P.) http://www.apap.ro/

| unamarat a răspuns:

Salutare! Si eu am lucrat la firma de paza danlor concept security si de cand am plecat de la ei nu mi-au platit salariile pe lunile aprilie si mai. am plecat legal cu preaviz si am zis sa plec pe cale amiabila in luna mai. am de recuperat salariul pe luna aprilie si mai. am sa-i dau in judecata si poate le inchid si firma cu toata sustinerea lor din PSD