| AnastasiaIacov a întrebat:

Bună seara, TPU! Am 14 ani, sunt fată și am 1.62. Vreau să mă apuc de baschet. Dacă practic baschet, pot crește în înălțime până la 1.80?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă făceai de pe la 11-12 ani, poate.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că te va ajuta la ceva baschetul.
Oricum încă ai timp să mai crești fiind încă în etapa de dezvoltare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce? tie frica ca ramai mica de statura si ca te calca baietii, sa stii ca baschetul, inotul, voleiul iti intind articulatiile si nu uita de programul de somn, altimentatie ai grija ce manci ca o sa ramai mica si indesata ca un balon si nu mai cresti. O inca ceva nu te apuca de fumat, nu lua droguri, tu nu te lua dupa prieteni s-au dupa altii ca daca incepi cu din astea iti otravesti organismul si nu mai cresti "nu fi prost/a caci e un simptom periculos".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Zici ca ai 14 ani si 1.62 inaltime ei bine eu sunt baiat am 23 de ani si am 1.90 inaltime si sa stii ca la statura mea e posibil sa te strivesc ca pe un gandac asta daca nu ma uit pe unde calc pricepi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca la fete inaltimea tine si de factorul genetic adica ce ai mostenit de la mama s-au bunica intelegi in schimb la baieti e altfel daca tatal are 1.75 inaltime baiatul va avea 1.85-1.90 pentru ca baietii normal ii intrec pe tati la inaltime doar inaltime.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sti nici sa fi cat o girafa dar nici pitica rau ca na, sa fi asa intre 1.68-1.75 sper doar sa nu fi fost pre rau cu tine.

| QuoVadisss a răspuns:

Buna seara! Pentru a creste in inaltime iti recomand inotul. Acum poate ca depinde de fiecare organism dar eu am facut 4 ani de baschet, am fost in echipa scolii si am ramas la inaltimea 1.61.
Mult succes!