| Emily190 a întrebat:

Buna seara TPU! Am venit cu o intrebare importanta. De cateva saptamani am niste probleme. Simt parca ca imi tot bate inima tare, si parca ma inteapa in ea si ma doare si muschiul pieptului, cateodata simt aceste intepaturi si cand ma aplec. Simt parca uneori ca mi se urca inima in gat si imi bate acolo sau simt ca am un nod in gat. Acum de cateva zile nu pot sa adorm noaptea decat pe la 1. Simt ca ma sufoc parca si ca imi e cald si ma simt foarte agitata. Nu stiu ce se intampla cu mine. Adevarul e ca sunt si o persoana mai sperioasa din fire, iar aceste simptome le am de cand bunicul meu a decedat in urma cu trei saptmani.Nu am suferit din cauza acestui lucru, fiindca ma asteptam sa se intample, dar cateodata imi apare imaginea lui chiar dupa ce a murit (eu si tata l'am vazut ultimii cand era pe moarte). Nu stiu ce ar putea fi. Mi'e teama sa nu am probleme cu inima, pentru ca imi doresc mult sa merg la armata, iar acest lucru ar impiedica visul meu de a ajunge acolo. Precizez ca imi place foarte mult sa fac sport si adevarul e ca fac mult sport :dansez mult, ma dau pe bicicleta de camera, etc si ma simt foarte bine. Intrebarea mea este:daca un om ar fi bolnav de inima ar putea sa depuna un efort mare adica sa faca ce am precizat inainte fara sa oboseasca si sa se simta rau? As dori sa primesc cateva raspunsuri. Poate cunoasteti cazuri si puteti sa'mi dati raspunsuri la intrebare, fiindca ma macina deja de prea mult timp. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei. Imi pare rau pentru bunicul tau [Dumnezeu sa-l odihneasca]. Eu te-as sfatuii sa te duci la un medic. Si eu am avut oarecum o asa problema. Ma tot intepa inima si respiram foarte greu. Cu aceste probleme, nu stiu daca poti sa faci sport fara sa te simti rau. Eu te sfatuiesc sa mergi la un medic pentru o simpla consultatie. E mai bine asa pentru sanatatea ta si mai ales pentru ca vrei sa mergi in armata. Multa bafta!