| xBiiaM a întrebat:

Buna seara, TPU!
Ce parere aveti despre fitosii din ziua de azi? Ma refer la cei care isi doresc iPhone-uri, haine de firma si alte chestii...Si ma refer si la cei de doar 10 ani straight face. Altii nu au ce manca si ei isi doresc multe.
Specificati in cateva randuri big grin.

5 răspunsuri:
| AlexandruVlad432 a răspuns:

Buna, nu pot avea decat o parere de rau. Imi pare rau ca ei sunt generatia viitoare, dar totodata am o "dusmanie" pe parintii din ziua de azi, care, din cate vad eu, nu isi mai pot tine copii sub control si nu le mai pot acorda cei 7 ani d-acasa. Trist... trist dar adevarat.

| Angel99Rose a răspuns:

Pai sunt insensibili si nesimtit.Nu se gandesc ca uni satu intisi pe strada de foame si ei vor iPhone si haine de firma.Unu ii vad pe cei sarmani pe strada si se uita ciudat la ei.Cei saraci sunt si ei oameni.Cei care sunt asa nu au nici o idee cum e sa fie in locul lor,

| valentino52 a răspuns (pentru Angel99Rose):

Stii cum e ai bani mananci, nu ai bani nu ti-e foame. In cazul in care adolescentii sau si cei mai mici plang dupa nu stiu ce lucruri scumpe si parintii nu isi pot permite atunci acolo gresesc. Dar pentru cei care au e treaba lor ce fac cu banii lor. Un om din clasa medie isi poate permite un smartphone si haine din mall poate ca recompensa pentru munca care a depus-o si chiar si riscurile care si le-a asumat deschizand o afacere. Mai ajuti copii de craciun si cand poti dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci numai munca pro-bono. Cei care fac risipa sunt milionarii care dau 1 milion de euro pe o masina sau au 30 de masini, 10 case, sute de mii pe un telefon din aur masiv, caviar la kilogram pentru fiecare masa si tot ce nu se mananca se arunca etc. Acolo e risipa de bani si cu banii respectivi puteau sa ajute foarte multa lume. In schimb un om care isi doreste o casuta frumos aranjata cu etaj, o masina straina (nu ferrari-uri sau mai stiu eu ce o berlina audi, bmw ceva mediu) si un stil de viata "occidental" va fi ambitionat sa munceasca, sa se reprofileze daca nu castiga destul, sau sa stranga bani sa devina un mic antreprenor. Scuze de postul prea lung nici nu cred ca m-am facut inteles ceea ce am vrut sa evidentiez este ca daca dau niste bani pe un produs in loc sa-i donez saramanilor asta nu ma face egoist.

| xBiiaM explică (pentru valentino52):

Pai ai dreptate, nu face pe nimeni egoist, adica fiecare face ce vrea cu banii lui... Dar nu sa vina la parinti si sa le zica : vreau aia si aia, ca ala are si eu nu am. Si in plus sa nu isi permita nici ei. Si cel mai tare ii dor cand aud cuvintele : EL ARE SI EU NU AM. Cuvintele astea ii fac sa se simta vinovati... Si foarte suparati :-

| Anaxjokker a răspuns:

Sunt egoisti, nu stiu ca poate parintii lor nu au bani sa le cumpere. straight face