| Andreiut04 a întrebat:

Bună seara, trec printr-o confuzie destul de mare în legătură cu prietenii mei : Suntem un grup de prieteni ce ne jucam în general jocuri video pe discord( o platforma unde ne adunam toți și vorbim). Și ne-am decis toți ca vara trecuta sa ne întâlnim. Înainte sa ne întâlnim ne înțelegeam toți foarte bine, ( grupul e format din 9 băieți și 4 fete, Iar uneia din fete ii plăcea de un băiat din grup ) când ne-am întâlnit, ne-am îmbrățișat cu toții, am vorbit, ne-am cazat undeva toți o săptămână. Încă din prima seara acea fata cu acel băiat pe care i-am menționat mai sus s-au culcat în același pat, la fel cu încă o pereche fata – băiat, După care ziua următoare au început ușor ușor sa se separe de restul, sa iasă afara înaintea noastră și tot asa. După câteva zile i-am întrebat dacă pana la urma sunt împreună și ei au zis nu ( ambele perechi) dar chiar asa, mai mereu stăteau împreună. Și la fel și după ce ne-am întors toți la casele noastre, mai mult se jucau în grupulete de cate doi, nu ca înainte. Acum ca v-am făcut un mic rezumat, sa zic și problema : eu ma înțelegeam foarte bine cu acele 2 perechi fata – băiat de stau mai mult împreună. Mereu vorbeam cu ei, ne înțelegeam foarte bine. De când ne-am întâlnit toți cei 4 îmi răspund greu dacă le dau un mesaj, dar cu toate astea mereu spun ca țin la mine ca nu știu de, ca nu vor sa ma dispar din viata lor și tot asa. ( am mai vrut odată sa ies din grup dar m-au oprit), însă vad ca cu mine nu se mai poarta cum se purtau... Ce sa fac. Țin la ei foarte mult dar ma doare sa știu ca nu mai comunic cu ei cum o făceam ( și încă o paranteza, dacă cineva din ei se supăra sau ceva... La mine vin ca și cum as fi un pansament sufletesc pentru ei). Pur și simplu ii iubesc pe toți dar ma doare situația asta, sa devin mai rece cu ei, sa ma separ chiar dacă o sa ma doară enorm.Nu știu ce naiba sa fac? De foarte mult timp sunt trist din cauza asta, cum sa fac ce sa fac sa ii trezesc, sa realizeze ei, dar sa nu ma doară pe mine, nu știu, Voi ce ziceți, ați mai patit?

1 răspuns:
| AnemonaP a răspuns:

Astia sunt amici virtuali, nu prieteni.
Relațiile de genul nu tin mult, se destramă la un moment dat, mai ales fiind și online.
Te folosesc oarecum pentru a se confesa sau pentru sfaturi.
Pe ei nu ii interesează de tine, chiar dacă incerci sa ii faci sa realizeze unele lucruri, nu le va pasa.
Cea mai buna varianta e sa termini cu ei si sa nu te mai atașezi atât de tare de oamenii din online.