| Loredana96 a întrebat:

Sint intr-o confuzie totala.Am nevoie de sfaturi, eu nu mai stiu ce sa fac.
Cu 4 luni in urma s-a legat un baiat de mine.El ma stia de mai demult, eu la fel, pentru ca locuim intr-un cartier dar niciodata nu am vorbit.Eu am 16 ani si el 22.La inceput am vorbit pe mess. Apoi a aflat numarul meu de telefon, cu toate ca eu nu am vrut sa il dau. Vorbeam ore intregi la telefon.Mereu ma ruga sa ies cu el, sa ii dau ocazia sa ma cunoasca si sa il cunosc.Iar eu nu ieseam din simplu fapt ca despre el au fost multe vorbe, cum ca ar fi fumat iarba. Aveam 2 saptamini decind insepusem sa vorbim, si intr-o seara voiam sa ies cu fetele la plimbare si m-am trezit cu el in fata blocului meu.Nici nu stiam cum sa reactionez.I-am spus ca nu pot sa ies cu el, pentru ca deja m-am inteles cu fetele.Le-a cautat pe fete si le-a spus ca eu deja ies cu el.In acea seara am fost la pizza.Am vorbit.Mi-a povestit despre trecutul lui, a recunoscut ca a fumat iarba dar a mentionat faptul ca deja are un an decind nu mai fumeaza nebuniile alea.
Din acea seara el a inceput sa ma intereseze.M-am interesat daca e adevarat ca el s-a cumintit.Toti au spus ca da, deja s-a maturizat.In februarie nu ne-am vazut deloc.
Tin minte ca era 1 martie, prima zi de primavara, aveam multe planuri cu prietenele.Si iarasi el ma astepta afara cu masina.De data aceasta era cu un buchet mare de trandafiri roz.Am fost planut impresionata.In acea seara nu am fost nicaieri.Am stat in fata blocului 3 ore, in masina si am vorbit.M-am simtit foarte bine cu el.Am ajuns acasa si parintii au inceput sa ma intrebe cine mi-a dat florile.Le-am povestit parintilor de el.Ei il cunosc. Tata nu are nimic contra pentru ca sustine faptul ca oamenii se schimba.Mama nu e de acord cu o eventuala relatie cu el.A doua zi, adica pe 2 martie,m-a cautat in tot cartierul,a venit de fata cu prietenii si m-a luat.Mi-a spus ca nu vrea sa ma imparta pe mine cu prietenii, si ca ma vrea doar pe mine, de altcineva nu are nevoie.
Si asa s-a tinut de mine, mi-a oferit toata atentia posibila 3 luni, iar eu mereu strigam la el si il ignoram.Nu neg faptul ca ma atragea, chiar foarte mult, ca un magnet.Dar ma abtineam.Si nu ii aratam lui acest lucru.El e genult meu de baiat.Brunet,inalt cu ochi negri, mari, si e foarte linistit, e foarte tacut, si imi place.Pe zi ce trece ma atragea tot mai mult.Dar nu-i ofeream nici un pic de atentie.Iar rabdarea lui se cam ducea pe apa simbetei.Deja incepea sa imi spuna ca e prima data cind el se comporta asa frumos cu o fata, e prima data cind rabda atit, e prima data cind i-a dat flori unei fete, e prima data cind s-a indragostit cu adevarat si il doare faptul ca nu vreau sa vorbesc cu el.Imi spunea ca trebuie sa ma gindesc bine, pentru ca el nu poate sa se roage la mine o vesnicie.Si chiar nu m-am gindit cum m-as simti daca el nu mi-ar scrii o zi.Si foarte rau am facut.Pentru ca el pe 30 martie a plecat in alta tara, fara sa ma anunte.Pentru mine a fost o lovitura mare, un soc...De atunci ma simt atit de prost.Pling mai mereu, si mi-e atit de dor de el.Il caut cu privirea peste tot.
Vorbesc cu el in fiecare saptamana, recunosc ca nu ii scriu niciodata.Imi scrie el mereu.A spus ca in iulie vine acasa.Dar in primele saptamini decind s-a dus, a inceput sa vorbeasca cu cea mai buna prietena a mea.Sa flirteze mai bine zis.Eu am aflat de acest lucru si i-am cerut explicatii.A spus ca a incercat o strategie sa ma faca sa ii scriu macar odata, pentru ca mereu ma comport de parca nu mi-ar pasa de el.Mi-a spus ca inca ii mai place de mine, dar mai departe totul depinde de mine.
Dar totusi acum el ma trateaza cu o totala indiferenta.Imi spune ca el se simte foarte-foarte bine acolo.Dar eu mor de dorul lui.Cind imi aduc aminte cit se ruga la mine sa-l sarut macar odata, si nu l-am sarutat niciodata.Acum l-as saruta, l-as imbratisa si nu i-as mai da drumul. Vreau sa mentionez ca nu ne-am sarutat niciodata, doar ne-am tinut de mana si atit.
Nu i-am spus inca niciodata ca mi-e dor de el.Mi-e frica de reactie.Si ma gindesc ca poate el deja a uitat de mine.
Nu stiu ce a fac, dar ma simt atit de prost fara el.Incerc sa il uit, dar oricum vine in iulie acasa si e clar ca o sa-l vad pentru ca nu traim departe unul de celalalt.

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Totul depinde doar de tine, știi asta. El nu îți știe sentimentele, el nu știe cât de dor îți este de el, nu știe că l-ai îmbrățișa și nu i-ai mai da drumul. El nu știe toate astea, și nici nu va ști dacă nu îi vei spune tu.
Te-ai îndrăgostit, dar ești prea orgolioasă să îți arăți iubirea. El a făcut-o, tu de ce nu o faci?
El poate așteaptă în fiecare zi să-i scrii, poate așteaptă un mesaj de la tine, care nu va veni niciodată. El încă speră ca tu să te hotărăști.
Simți ceva pentru el, da? Scrie tot ce simți, și trimite-i. Spune-i adevărul.
Tipul se va plictisi dacă continui așa, și îl vei pierde. Nimeni nu așteaptă o veșnicie pentru o tipă nehotărâtă care nu știe ce vrea.
Nu contează cum va reacționa, doar scrie-i. Va fi plăcut impresionat, și sigur îi va apărea un zâmbet pe chip.
Știu că ți-e greu, știu că ți-e frică să faci asta, știu că nu vrei să faci asta. Dar nu poți ține în tine tot. Sunt sentimentele tale, respectă-le.