| Loredana96 a întrebat:

Sint intr-o situatie foarte dificila in care nu pot lua o decizie, importanta cred eu.
In decembrie 2013, am facut cunostinta pe mess cu un baiat cu 4 ani mai mare, eu am 17 si el 21.Am vorbit aproximativ 1 luna si apoi ne-am vazut in realitate.La inceput ma atragea ceva la el si imi facea placere sa vorbim. Apoi el a plecat in Germania (el lucreaza in Germania deja de 2 ani, si vine odata la 3 luni acasa) In acel timp, mai precis in februarie 2014, adica peste doua luni decind l-am cunoscut pe el un baiat din cartier s-a legat de mine.La inceput vorbeam pe telefon,apoi vroia sa ne vedem.El imi era total indiferent,si nu doream sub nici o forma sa ma vad cu el, pentru ca auzisem ca e un baiat rau.Dar mi-a fost indiferent pina cind nu am iesit cu el.El a vazut ca il refuz si a inceput sa ma caute la scoala, venea la mine cu flori.In citeva zile m-am indragostit peste cap de el si am uitat de cel din Germania.Ma atragea tot mai mult pe zi ce trece, dar eu dadeam mai multa importanta ratiunii si contrar vointei mele il respingeam.In martie a plecat si el in Franta.A stat acolo jumatate de an...pentru mine acel jumate de an a fost o vesnicie.Si cu toate ca ii simteam lipsa extrem de mult, niciodata nu ii scriam prima si niciodata nu i-am spus ca mi-e dor de el, cu toate ca el o facea in fiecare zi.Cu o luna in urma a venit acasa.Se astepta la un alt comportament din partea mea.Dar eu si de data asta l-am respins (nu ma intrebati de ce, ca nici eu nu stiu) Sint sigura ca a tinut la mine cu adevarat.Mi-a demonstrat asta prin diferite forme.A tot imblat dupa mine aproape un an, iar eu nu ii acordam nici o atentie.Si iata ca intr-o zi el s-a saturat si mi-a urat succes si a rupt orice legatura cu mine.Mi-a spus ca pentru mine a facut multe schimbari, dar eu nu am apreciat asta.I-am spus ca tin la el dar el nu ma crede, pentru ca mereu i-am aratat contrariul.Si iata s-au implinit 2 saptamini decind nu mai vorbim.Mi-e foarte greu, pling intruna si mi-e tare dor de el.El a plecat in Franta.Inainte sa plece a vorbit foarte urit cu mine, dar cu toate acestea continui sa tin la el.
Sint constienta de faptul ca trebuie sa-l uit.Si am ocazia si posibilitatea.Acel baiat din Germania ma tot suna.Am iesit de citeva ori cu el saptamana asta.El e innebunit dupa mine. Vrea sa imi faca cunostinta cu parintii lui, s-a pus si in genunchi in fata mea ca sa ii dau o sansa.E un baiat foarte bun.Problema e ca eu cind sint cu el ma gindesc la celalalt.Nu prea am sentimente pentru el.Eu tin foarte mult la celalalt.Nu pot sa-i dau o mica sansa celui care merita, dar sufar pentru cine nu merita.
Dar se spune ca sentimentele vin cu timpul.Chiar nu stiu ce sa fac.

6 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Lasa-ma sa-ti spun eu primul : Esti proasta rau laughing))). Fa post.

| neutrino a răspuns:

Am luat cunostinta de problemele tale de viata. Asteapta alt tren, pe cele favorabile le-ai pierdut. Sentimentele pot veni in timp, sau nu.

| SkyPilot a răspuns:

Sfatul meu e sa nu fii cu niciunul din ei.
"Baiatul rau" nu ar fi trebuit sa vorbeasca urat cu tine. Cine iubeste cu adevarat nu face asa ceva. Eu ti-as fi spus la despartire ceva in genul te iubesc dar ca nu mai pot continua asa, de acum incolo o sa imi vad de viata mea si ca iti multumesc pentru putinele clipe frumoase si pentru sperantele si visele pe care mi le-am facut in legatura cu tine.
Nu conta pe faptul ca sentimentele tale vor veni cu timpul. Cand sentimentele lui se vor schimba (dragostea asta cu goluri in stomac si nod in gat de acum se transforma cu timpul in ceva mai calm, mai profund), baiatul bun poate avea resentimente pentru felul cum a fost tratat acum (din punct de vedere sentimental lui nu ii este de loc bine acolo unde este, numai daca ai locuit printre straini poti sa stii cat de rau este sa nu ai pe nimeni), increderea lui in tine nu mai e ce a fost (presupun ca ati avut o relatie in faza incipienta, apoi l-ai lasat pentru altcineva).
Apoi este recunoscut faptul ca dupa o mare deceptie in dragoste, una sau doua relatii te ajuta sa te vindeci, dar nu tin.
Intr-o prima etapa ajuta-te cu prietenele tale, gaseste-ti o preocupare, ocupa-ti timpul, incearca sa stai singura cat mai putin. Apoi, cand esti un pic mai bine emotional, gaseste-ti alt baiat care sa stea cu tine, nu sa umble pe coclauri.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| halogen001 a răspuns:

Depinde ce fel de relatie iti doresti. Daca cel din Franta zici ca e baiat rau si a mai vorbit si foarte urat, nu ai ce regreta, nu are de ce sa iti fie dor de el. Cel din Germania pare ok. Daca va intelegeti bine si te poti baza pe el, daca te asculta si se poarta bine, e de preferat sa continui relatia cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Sentimentele nu vin cu timpul. Ele exista sau nu... Inainte sa-i dai o sansa ai putea sa-i arati un pic de interes, sa-l cunosti mai bine, sa vezi daca va potriviti. Dar fii sincera cu el si spune-i ca ai sentimente pentru cineva. Daca intrii intr-o relatie cu minciuni, nu va functiona niciodata. In cazul in care tine cu adevarat la tine, va accepta sa iti fie alaturi pana vei descoperi ce-ti doresti si, poate cunoscandu-l se va infiripa ceva intre voi