| fetitzadulke26 a întrebat:

Buna stie cineva,biscuitii aceia simplii,varsati,fara zahar din care se face salamul de biscuiti, unii asa mai tari, ingrasa? avand in vedere ca nu au zahar? Mersi

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Intra la categoria carbohidrati cred.
Nu e un produs pe care sa il mananci foarte des.
E ca si cum ai de ales intre niste paine intregrala, paste, cartofi, paine normala si biscuitii astia. Cred ca sunt cea mai putin optima varianta.
Pentru ca daca mananci acesti biscuiti, mananci numarul necesar de calorii din categoria fibrelor si nu mai trebuie sa mananci si alteva din aceeasi categorie, altfel ori mananci mai putine proteine, ori vei manca mai multe calorii si deci te ingrasi.
Acum mai e si intrebarea : In comparatie cu ce?
Sunt mai sanatosi decat cine stie ce prajituri sau biscuiti cu crema. Dar mai putin sanatosi decat portia de paine integrala de care are nevoie organismul nostru.
Referitor la dulciuri, chiar propuneam un exercitiu cuiva. Atunci cand vrei sa cumperi ceva dulce sau sa faci in casa ceva dulce, e bine sa ai si ceva fructe. Asa esti mai prezent. Pui in balanta un gust fortat fata de un gust natural si consecintele care clar sunt mai mici in cazul fructelor fata de beneficiile produse.

| onasis1961 a răspuns:

Consumati in cantitati mari, este normal sa ingrase.

| mona a răspuns:

In cantitati reduse, nu ingrasa

| CrazyGirl2 a răspuns:

Normal ca ingrasa.nu exista aliment in ziua de azi care sa nu ingrase deloc.
nu sunt buni ca au zahar.
daca totusi faci niste exercitii in ziua in care i-ai mancat, atunci, da iti poti permite cativa.bine, asta daca tii vreo dieta, sau vrei sa slabesti. daca nu.thinking

| gazza01 a răspuns:

Nu ingrasa fff rau. Dar in cantitatzi mari e posibil :*

| tudo393 a răspuns:

Da,ingrasa...dar oricum e mult mai sanatos asa decat cumparat de Magurahappy

| HoneyCocaineee a răspuns:

Ingrasa si aia.

| minz156 a răspuns:

Nu ingrasa. Sunt biscuiti de post, nu au lapte sau oua, si au si continut redus de zahar (poate chiar deloc). In combinatie cu fructe, pot inlocui o gustare. Recomand cei pe care ii gasesti la piata sau la cofetarie sub denumirea de "biscuiti populari".