| andreeamaria786662 a întrebat:

Buna, sunt a 10 a și m-am transferat de la științe ale naturii la liceu cu program sportiv, deoarece ai mei au zis ca va fi mai usor la bac pentru ca nu o sa dau bac la mate, dar mie nu îmi place deloc la liceul acesta. Colegii nu prea vorbesc cu mine, ma simt aiurea. Nu ma pot acomoda aici. Am vorbit cu părinții mei și au zis ca o sa ma acomodez etc. Vreau sa ma transfer înapoi la științe ale naturii, acolo Cunoșteam pe toată lumea. Cum ii pot convinge pe părinții mei sa ma mute înapoi? Se poate face transferul in vacanța dintre semestre? Ce diferențe trebuie sa dau? Va rog,

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Se poate face transferul inapoi la liceul de unde ai venit. Nu cred ca mai tin cont directorii unui liceu de la ce scoala vii etc. dacă știu părinții tăi sa vorbeasca cu directorul, mai ales că ai mai studiat la acel liceu o sa fie numai bine. Poti sa le spui alor tai ca vrei sa urmezi o facultate care are nevoie de ul liceu de stiinte ale naturii si o ss te transfere

| andreeamaria786662 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ei au vrut sa ma transfer aici deoarece nu dau bac la mate și sa-mi fie mai usor, și au rămas cu părerea asta. Chiar îmi doresc sa ma mut înapoi la liceul vechi, cunosc multe persoane acolo, aici ma simt in plus mereu. Nu stiu cum sa i conving

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru andreeamaria786662):

Tu ai venit cu ideea sa te transfere la un liceu cu bac mai usor sau nu? gen tu te ai plans ca e gra matreia la stiinte?

| andreeamaria786662 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu, ei au zis ca nu ma descurc și ca profilul acela nu e de mine, și m au mutat aici ca sa fac fata mai usor. Eu înainte nu eram deloc de acord cu transferul, după am zis sa accept poate va fi mai bine, da nu eram 100% convinsă, iar acum regret ca am făcut schimbarea asta și nu stiu ce sa fac sa ma mut înapoi

| andreeamaria786662 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu, ei au zis ca profilul acela nu e de mine și s au gandit sa ma transfere pentru a face fata mai usor. Înainte nu eram de acord deloc cu transferul, dar apoi am acceptat însă nu eram 100% convinsă, și acum nu stiu ce sa fac ca sa ma mut și sa i conving pe ai mei ca liceul asta nu mi se potrivește și nu ma reprezintă absolut deloc, sa nu mai zic ca urasc sportul

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se fac numai la inceput de an scolar si numai in cazuri exceptionale, intre semestre (cand te muti intr-o localitate in alta).
Din pacate, ai toate sansele sa nu mai fii primita inapoi. Vei vedea, daca te hotarasti sa incerci asta.

| andreeamaria786662 explică (pentru Violleta2022):

De ce spui ca nu mai pot fi primită înapoi?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Legal se poate

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreeamaria786662):

Pentru ca directorii care accepta un transfer, odata ce-ti dau drumul, nu te mai vor inapoi.