| dudis32 a întrebat:

Sunt clasa a12a și am o problema cu colegii de clasa. Ma înțeleg bine doar cu băieții acum, înainte chiar ma.intelegeam bine cu toată lumea, doar ca prietena mea cea mai. buna le-a spus tuturor numai chestii de genu ca eu stau cu iubitul meu pentru bani și ca e.mult mai.mare decât mine și ca e urat (nu este, este șaten și cu ochii albaștri).După eu nu am mai spus nimic nimanui, doar ca mereu comentau când mergeam la vreun eveniment și apăreau poze pe facebook cu mine sau dacă vedeau ca mi-am schimbat telefonul de craciun (și-au dat seama ca era cadou de la iubitul meu). Eu nici nu am. vrut sa accept telefonul respectiv, dar ma rog, era Crăciunul, iar iubitul meu se simțea foarte prost deoarece știa ca telefonul meu chiar era stricat și am nevoie de unul nou și era un cadou din suflet.Asa ca l-am acceptat. După am plecat în vacanta de iarna cu el în Tenerife și toți au început sa îmi comenteze urat la pozele din vacanta și la scoala ma priveau ca pe o ușuratica. Am încercat sa le explic ca e dragostea vieții mele, dar toți comentau și aproape nimeni nu mai vorbea cu mine. Mereu am fost bună la scoala și am învățat, dar acum după ce s-au potolit cu iubitul, fetele care mai vorbeau cu mine au început sa spună ca eu am luat note mari doar pentru ca am copiat. Ma deranjează! La orice pas sunt luata la misto, la. orice întrebare mi se răspunde urat, iar eu trebuia sa întorc și celalt obraz. Toate persoanele m-au dezamăgit.Simt ca le fac rău tuturor, iubitului meu care are probleme și m-a vede mereu foarte trista și totuși e alături de mine și colegelor mele care nu ma suporta și le face rau numai sa na privească.Cum as fi putut sa păcăleasc toți profesorii dintr-un liceu de elita și sa am media 9, 83? Menționez ca activitatea mea la ore se baza și pe ieșit la tabla nu aveam cum sa copiez la tabla ca sa spunem asa. Sunt foarte dezamagita de toți, azi am.plecat de la.scoala plângând înainte de terminarea orelor. Ce sa fac? Nu mai vreau sa mai merg la scoala.Simt ca sunt vinovata de nefericirea tuturor. Vreun sfat?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mă, tu trăiești pe FaciBuci, sau în realitate?!? mai băgami-aș tot ce pot în tâmpeniile astea care vă determină să vă puneți viețile pe tapet, să le vadă toți trolii din lumea largă și pe urmă tot voi să plângeți că „Uite mamă, m-a înjurat Bulă pe FaciBuci, că zice că sunt grasă"! Păi poate că chiar ești. Dar ai fi fost la fel și dacă nu zicea ăla. Tot așa cum poți să nu fii grasă, dar unii să facă mișto pentru că asta le e job-ul!
Vezi-ți de viața ta, dar învață-te să fii discretă. Șterge din lista de prieteni pe toți trolii, pune profilul să nu mai fie public ș.a.m.d.

| dudis32 explică (pentru mihai69):

I-am scos pe aceia de pe fb la mom respectiv. Eu pozele le pusesem mai mult pentru familie. Păcat ca din viata reala nu pot spune ce spui tu, nu merge sa le dau block, ii vad zilnic și ei pe mine. As vrea sa ii scap de chin, dar cum? Singura soluție ar fi sa îmi tai venele spre satisfacția lorlaughing

| mihai69 a răspuns (pentru dudis32):

Nuuuu... ascultă la mine: nu le tăia, lasă-le să crească!
Știi ce rău doare un „ignore" în viața reală? (E drept, și pe tine, dar tu ar trebui să știi cine ești și unde mergi, nu mai ești chiar un copil prost, nu?)

| dudis32 explică (pentru mihai69):

Merci de sfat. O sa le ud, ca poate cresc:*

| mihai69 a răspuns (pentru dudis32):

Așa, vezi? pe urmă să le faci fundițe, să crape rânza-n alea din clasa ta, că n-au și ele!

| dudis32 explică (pentru mihai69):

laughing))

| Hakuouki a răspuns:

Da....in primul rand invata ce inseamna sa fi frumos pentru ca:"(nu este, este șaten și cu ochii albaștri)" nu inseamna frumusete, sunt 2 culori irelevante. Dar ma rog...pai la cum ai povestit prima parte tind sa le dau dreptate colegilor tai, dar daca tot e "marea dragoste a vietii tale, tuturor vietilor ca na, poate te reincarnezi" fii mandra de asta, lasa oamenii sa spuna ce vor si tu fi fericita de relatia ta, fi mandra de tine si de iubitul tau. Dar intr-un fel parca si tu atragi aceste "invidii" nu poti merge intr-o vacanta fara sa te lauzi punand poze pe facebook?(nu stiu, in viziunea mea asta e, lauda) fa poze dar pastrati-le pentru voi doi, acum daca si tie iti place sa le pui sa vada toti ca esti pe Everest, pe luna sau in centrul Pamantului atunci invata sa te obisnuiesti cu invidiile. Cat despre copiat, se poate copia si la tabla, sa te invat cum? Nu mai baga in seama rautatile, tu bucura-te de ce ai si fi mai vesela, le dai satisfactie oamenilor daca ramai trista. Succes.

| dudis32 explică (pentru Hakuouki):

De faza cu pozele ce spui mi se pare puțin deplasat și ai mei voiau sa vadă pozele asa ca m-au rugat sa pun doua trei pe facebook.Nu cred ca m-am lăudat, doar ca nu m-am ascuns...

| dudis32 explică (pentru Hakuouki):

Ca sa îti răspund cu aceeași ironie de care dai dovada.Iți dau dreptate. De unde sa stiu eu noțiunea "sa fi frumos" când eu am auzit doar de "sa fii". Probabil ca tu ai putea sa ma înveți sa copiez la tabla și chiar te rog, dar mai întâi copiază tu corect pentru mine. Credeam ca site-ul asta e pentru a ne ajuta, nu a ne ironiza reciproc. Am sus iubirea "vieții mele " ceea ce atesta existenta uneia, ma rog. Merci de sfaturi, apreciez străduinta:*

| Hakuouki a răspuns (pentru dudis32):

Esti sigura de media ta? Eu asa dau raspunsurile...e chestia ca trebuie sa le si intelegi...acum incep sa ma indoiesc de media ta, succes oricum, nici nu imi mai bat capul sa iti dau vreun sfat. Copii.

| Hakuouki a răspuns (pentru dudis32):

Puteai foarte bine sa le trimiti intr-un email... bumbumbum.winking