| Fluture a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani. De cel putin 7 zile adorm relativ devreme seara, la maxim 23:30 si ma trezesc fara alarma foarte devreme, la 7, 7:30 sau la maxim 9. Ma trezesc extrem de obosita. De ce? Ce as putea face sa nu ma mai trezesc obosita? Ce as putea face sa ma simt fresh pe parcusul zilei? Multumesc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te culci un pic cam tarziu pentru varsta ta, ora maxima permisa este 22.30. In plus, este posibil sa faci exces de calculator, telefon sau TV. Ai grija, maxim 20 de minute pe zi TV + calculator, maxim 5 zile pe saptamana, niciodata dupa ora 20.30 9adica le opresti de tot cu minim doua ore inainte de culcare). telefonul se foloseste pentru apeluri necesare si sms-uri, nu depasi 10 minute de convorbire pe zi si nici 3 sau 4 sms-uri. Inchide-l la 20.30 si nu dormi cu el in camera (nici cu televizorul, calculatorul, laptopul, tableta, etc)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Serios? "maxim 20 de min pe zi TV + calculator"? "maxim 5 xile pe saptamana"? In ce an crezi ca suntem? Prea tarziu pentru varsta ta? Wtf. Exagerezi enorm de mult. Am auzit parinti medici nu stiu ce sa zica ca nu ai voie mai mult de 2 ore, dar 20 de min? E absurd! Sincer parerea mea este ca vina este ori stresul ori munca prea multa pentru teme. Nu sunt specialist si nu frecventez TPU dar m-am logat doar ca sa raspund mesajului tau. Din cauza oamenilor ca tine Romania este urata oriunde in lume. Documenteaza-te inainte sa vorbesti. Auzi ma, "user-ul anului".

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt medic si nu vorbesc din auzite, ci din experienta. Poti sta doua ore pe zi la calculator si televizor in vacanta (daca nu ti-e mila de tine sa-ti pierzi timpul astfel), dar nu in timpul scolii cand ai 6-7 ore de scoala si 7-8 ore de invatat. Nu exagerez, tu esti agresiv inutil si fara nici o baza. Nu exista munca prea multa pentru time, e sa fiom seriosi. Invatatul este frunmos si interesant, copiilor normali le place si gasesc satisfactii in scoala, nu stres. Pana la urma, sa nu uitam, scoala si invatatura sunt un privilegiu, nu o corvoada.
Romania nu este urata, eu traiesc in Romania si vad o tara frumoasa, cu oameni harnici si interesanti.
Uratenia sta numai si numai in viziunea ta, fiindca toate sunt modificate de personalitatea ta. Imi este mila ca esti captiv in uratenia asta din tine.

| RuxyRuxx2 a răspuns:

Adormi cam tarziu...Te simti obosita pentru ca dormi prea putine ore. Incearca sa adormi pe la 22 si nu o sa te mai simti asa de obosita. Funda?happy