| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 5 a si am o problema :-s. Deci. azi ne-a ascultat la divizibilitate,primi,compusi,divizorii, multiplii.
Am avut noroc ca a luat catalogul de la coada si nu te la cap ( eu sunt prima la catalog ) si am scapat dar marti ma asculta S.I.G.U.R deci. nu prea stiu unele exercitii si am o frica in mine. cea mai mare nota de la tabla a fost 9 happy sper sa iau un 8 dar nu stiu acum. :-s. Deci nu stiu ex. de genu` :
scrieti cate numere pot fi...:
a4bd (in baza 10 -adica linia aceea de deasupra nr.) care se divid la 2 ( sa zicem). Stiu ca d =( 0; 2; 4; 6; 8) [criteriile divizibilitatii-C.2] si mai stiu ca a poate fi un nr de la 1 la 9, iar b poate fi un nr de la 0 la 9 dar totusi. cum rezolv laughing? Adica cate numere sunt care se divid la 2 de acel fel. ( asta era cerinta formulata corect ). VA ROG ATENTIE- raspundeti doar daca stiti,daca nu,nu ma induceti in eroare. Daca ati putea sa-mi dati mai multe sfaturi.ce sa fac sa iau o nota maricica, vreun 9 pe acolo. ce sa lucrez ..cat,cate pauze sa fac,cand sa lucrez,cum sa retin,cum sa inteleg si cum,cum, cum? laughing

FUNDA!

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Cel mai bine pentru tine ar fi să iei caietul cu notiţe de la şcoală, manualul şi să înveţi teoria foarte, foarte bine, să reiei exerciţiile rezolvate în clasă şi să îţi fixezi bine cunoştinţele, prin multe exerciţii şi probleme. Nimeni nu poate învăţa în locul tău, doar tu poţi face asta.

Acum, puţin despre problemă. Trebuie să începem de la coadă la cap, adică de la cifra unităţilor, până la cifra miilor, a patra cifră a numărului dat. Aşa cum ai scris tu, pentru d care este cifra unităţilor există doar 5 valori posibile.

Trecem la următoarea cifră, a zecilor, adică la cifra b. Valorile posibile cu tot cu cifra unităţilor sunt:

90, 92, 94, 96 şi 98.

În total sunt cele 5 valori ale lui d de înmulţit cu cele 10 valori ale lui b, de la 0 la 9, adică până acum sunt 50 de valori.

Mai departe: pentru cifra sutelor, avem o singură valoare, pe 4, restul celor 9 valori posibile nu se iau în considerare, pentru că acest număr de patru cifre din enunţ trebuie să aibă neapărat pe 4 la cifra sutelor, nimic altceva.

Aşa, că până acum avem 5 x 10 x 1 = 50 de numere, de la cifra zecilor d, la cifra sutelor care este 4.

Atenţie la ultima cifră pe care o vom analiza, cifra a (cifra miilor), această cifră NU poate lua valoarea 0, deşi este o valoare posibilă pentru orice cifră. Explicaţia este că nu există numere de 4 cifre de genul 0123, este absurd, da?

Aşa că a poate lua doar 9 valori posibile, de la 1 la 9.

Asta înseamnă că numărul de valori căutate este: 9 (pentru cifra a) x 50 = 450 de valori.

Acesta este răspunsul final. Am ţinut neapărat să îţi scriu o soluţie detaliată, să poţi astfel rezolva orice problemă de acest gen.

Sper să te fi ajutat! Mult succes!