| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 5 a si curand voi da teza la mate. ( vineri ) si mor de frica. vreau sa stiu daca e usor sau greu? Profa mi-a zis ca e mult mai greu decat un test si eu nu prea sunt grozava la mate ..la lucrarea de control am luat 7. As vrea niste subiecte pentru teza din sem. I cls a 5 a,am gasit eu ceva dar mi s-a parut foarte greu si cu lucruri pe care inca nu le-am invatat.
Am o problema si mai mare,dupa/inaintea unui test am foarte,foarte multe emotii,fluturasi in burta si mereu ma gandesc la acel lucru, cum sa ma linistesc? Teza va fi grea?

7 răspunsuri:
| BIS99 a răspuns:

Stai calmă, dificultatea nu este mai grea ca la un test obişnuit, ci doar faptul că ai mai multe exerciţii (10-15 la o teză de o oră, 15-25 la o teză de două ore) şi faptul că exerciţiile sunt din toată materia învăţată. Îţi recomand să mănânci ceva dulce înainte de teze/teste/ascultări etc. (de preferat un baton de ciocolată gen KitKat, Snickers, Mars, Lion etc.) Dacă ai bani poţi să te duci să faci pregătire (cum fac eu) şi crede-mă că o să te simţi mult mai liniştită şi mult mai pregătită. Baftă!winking

| anonim_4396 explică (pentru BIS99):

10 -15 EXERCITII? Astia sunt cu capu `? Cum boala sa fac 10-15 exerciti intr-o ora? Si daca nu stiu sa le fac? DACA? CE SE INTAMPLA? DACA NU LE FAC PE TOATE? Cum poti sa-i dai copilului 15 exercitii straight face Astia sunt cu capu `.

| anonim_4396 explică (pentru BIS99):

Si fiecare exercitiu e lung /scurt? Greu /usor?

| BIS99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă să zicem ai 10 exerciţii, vor fi 7 de partea întâi sau 6, a câte 0, 5 puncte fiecare. Cele 4 vor fi de 1, 5 puncte + 1 din oficiu. Partea întâi este foarte uşoară, partea a doua este grea.

| anonim_4396 explică (pentru BIS99):

Daca e prima teza nu ne da mai usor big grin? sad

| BIS99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe noi ne-a luat tare (dar eu învăţ la cel mai bun colegiu din România) din prima, ne-a dat 20 de exerciţii într-o oră. Bineînţeles că am făcut doar partea întâi, pe a doua n-am apucat nici s-o scriu...

| clematita a răspuns:

Nu vreau sa te mint... Teza e destul de grea, eu am avut 9, 50 in aceasta teza dar cu exercitiu constant poti lua nota mare! Succes!