| alexandra0202 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si ma gandesc la ce liceu as putea da. Media o am peste 9.14 si as vrea sa intru la mate-info dar la un liceu fara fite si copii de bani gata si un program prea incarcat la scoala(eu sunt din Constanta). Ati putea sa imi ziceti ce licee mi s-ar potrivi si ce parere aveti depre acest profil... fundita!:*

8 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Eu zic că cel mai bine e să te înscrii la un liceu la care poţi da bacul mai uşor, adică să nu dai din mate că oricum peste câţiva ani nu va mai conta media de la liceu decât cea de la bac... du-te pe profil de filo, nu uman. Baftă în alegerea unui liceu! happy

| Necunoscut112 a răspuns:

Eu sunt la mate-info. Daca as fi din nou a8-a acest profil ar fi ultima varianta la care m-as gandi...

| Sadop a răspuns:

Profilul este foarte greu si incarcat.
Daca in generala ai 10 la mate, te asigur ca la profilul mate-info vei avea 7-8, dar si pentru aceasta medie va trebui sa muncesti foarte mult.
Cat despre informatica, in generala ( daca faci) inveti sa deschizi pc-ul, sa faci un document in Word etc., pe cand la liceu va deveni mult mai greu!
Cum au spus si ceilalti, asigura-te foarte bine ca vei face fata acestui profil happy
Ai o medie frumoasa si nu merita sa ti-o strici doar pentru ca ai facut o alegere proasta.
Daca vrei ceva mai lejer, dar totusi cu oportunitati bune pe viitor, iti sugerez filologie sau stiinte social happy
Eventual daca iti place chimia, biologia, stiinte ale naturii happy
Ai grija ce alegi, sa nu regreti!

| Aaanoniiiima a răspuns:

Cred ca iti va fi mai usor sa alegi dupa ce dai examenele ca si eu am avut media peste 9, 20 si degeaba laughing

| Aaanoniiiima a răspuns:

Examenele conteaza mult si pot schimba multe acum depinde si cat de pregatita esti tu. dar din punctul meu de vedere mate-info e un profil greu

| byby965 a răspuns:

Profilul dupa cum ai spus si tu este unul incarcat! asta e parerea mea! daca nu vrei sa fie incarcat ar trebui sa te gandesti la un altul! daca iti plac limbile straine eu sincer acolo as zice sa mergi pentru ca ai si o medie frumoasa si limbile straine te vor ajuta muult!

| alexandra0202 explică (pentru byby965):

Da stiu ca pe parcurs ma pot ajuta foarte mult, dar nu cred ca mi se potriveste chiar asa profilul de filologie

| singer a răspuns:

Este un profil foarte bun.dar destul de greu.vezi sa nu-ti para rau. Daca esti sigur ca esti facut pentru informatica du-te daca nu incearca altceva...este un profil real si trebuie neaparat sa faci o facultate pentru a avea un serviciu ..stii nu iesi cu o meserie sigura dupa liceu. oricum iti doresc mult suuces..si eu sunt in a 8a si dau la filo engleza intensiv cu toate ca am numai de 10 la mate...dar sunt convinsa ca nu sunt facuta pentru info e f dificil iar materia se mareste din an in an iar bacul este mult mai greu decat cel normal la mate asta fiind un dezavantaj fata de ceilalti care sunt la alte profiluri