| bebitza a întrebat:

Buna

sunt intr-o mare dilema

am o relatie de 8 luni, insa nu e chiar ceea ce imi doresc

uneori se comporta foarte frumos cu mine insa uneori e chiar viloent verbal si ma sperie foarte mult, mi-e teama sa nu ajunga sa ma loveasca

el are 20 de ani

de cateva zile am cunoscut un baiat care are 25 de ani si care ar dori sa avem o relatie insa stie ca am prieten si nu vrea sa se bage intre noi

as vrea sa incep o relatie cu el insa fiind 8 ani diferenta intre noi si el mai mult fiind plecand prin stainatate nu cred ca va merge

nici nu prietenul meu nu as mai continua(desi el vrea dupa ce termin liceul sa ne casatorim, iar eu nu cred ca is tocmai pregatita pentru casatorie), insa mi-e greu sa renunt deodata la o relatie de 8 luni, in care desi au fost multe rele si am trecut peste multe au fost si multe clipe in care doar el imi era alaturi

voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Daca e violent verbal nu cred sa aiba sens relatia asta. Crede-ma ca intr-o zi va fi mult mai violent. In ce priveste casatoria nici nu cred ca se pune problema. Eu i-as da o sansa acelui baiat. Faptul ca el a avut bun simt sa nu insiste si sa nu se bage intre tine si prietenul tau conteaza mult zic eu. Cred ca e un baiat potrivit pentru tine. Incearca sa il cunosti mai bine. Eu te sfatuiesc sa renunti la prietenul tau. Incearca sa ai o relatie cu baiatul celalalt. Incerci. Daca vezi ca nu merge, ca e mai mult plecat va despartii. Dar oricum eu cred ca ar fi bine sa incerci.

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Decat cu persoana nepotrivita, mai bine singura. Crede-ma. Violenta, chiar si verbala, arata slabiciuni pe care nu o sa le poti suporta la infinit. Mai bine mai devreme, ca o sa fie tot mai greu si va pierdeti timpul. El va trebui sa invete sa renunte la manipularea prin presiune psihica si tu sigur mai ai altele de facut. In locul tau nu as irosi timpul cu cineva care incearca sa ma determine intr-un mod neplacut. Nu dupa ce am vazut ca aceste neplaceri intr-o relatie nu sunt obligatorii.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, te sfatuiesc sa renunti la prietenul tau si la prietenia cu el de 8 luni. Daca este violent verbal, sigur intr-o zi te va lovi si nimeni nu trebuie sa sufere fizic, mai ales o femeie sa fie batuta de un barbat. Daca stai sa te gandesti, nu-i mult 8 luni, si chiar asa, nu trebuie sa-ti para rau de timpul pierdut cu el. Considera aceasta relatie ca pe o experienta din care ai invatat ca nimeni nu trebuie sa tipe la tine sau sa se poarte urat, mai ales violent.
In ceea ce priveste celalalt baiat, de 25 de ani, care este mai mult plecat...nu cred ca ar fi o alegere ideala. Ar fi trebuit sa aveti o relatie cat de cat inainte ca apoi el sa lipseasca cand si cand. Asa, nu vad ce relatie ar putea fi, unul ici, altul dincolo, fara o baza injghebata dinainte, ceva care sa va lege si sa pastreze relatia la distanta.
Nu te arunca imediat in bratele altuia. Ai rabdare. Graba nu duce la lucruri bune. Fii sigura ca vei gasi pe cel care sa te iubeasca si sa te respecte. Dar pana atunci, ia-o usor si nu incepe o relatie cu gandul ca va fi ultima si pentru totdeauna. Baietii se plictisesc repede la varsta asta...doresc mai multe experiente, asa ca nu le da ocazia sa fii un experiment! Iti doresc intelepciune si succes in dragoste!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

8 luni nu e o perioada asa mare cum crezi tu.Si daca ti-a fost alaturi asta e de datoria lui, pentru ca si tu ai fi facut la fel.

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna.Pai eu as zice sa renunti la prietenul tau, chiar daca ati fost impreuna timp de 8 luni, dar poate vei gasi o alta persoana pe care sa o placi cu adevarat si cu care poti avea o relatie indelungata sau pentru tot restul vietii! happy
Referitor la prietenul tau, daca te iubeste cu adevarat sunt sigura ca nu te va lovi niciodatawinking. iar planul cu casatoriaoh go on [mai bine nu]. casatoria este ceva foarte important! si daca o sa te grabesti sa te casatoresti cu el.pe viitor singur vei regretawinking. Lumea e plina de baieti, dar mai ai de cautat pana sa-ti gasesti alesul! succes! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este violent verbal saluta-l din mers! Nu te grabi sa intri intr-o alta relatie; da-ti timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tinara Lasa-i pe amindoi. Pe primul pentru violenta care mai tirziu se va acutiza.Prima palma e mai grea, dupa care urmeaza pumnul. Cel deal doilea fiind plecat nu va fi cind trebuie linga tine, va deveni gelos din cuza virstei si vei ajunge ca si cu primul.