| anonimglee a întrebat:

Sunt o elevă de clasa a9a. Am rezultate deosebit de bune si parintii mei sunt mandri de mine. Avem o situatie modestă. Cum as putea sa fac sa ii conving sa imi cumpere un telefon de 10 milioane? Ce as putea sa fac sa ii conving?

9 răspunsuri:
| SussieLex a răspuns:

N-are rost sa te mai intreb de ce vrei telefon de 10 milioane. In primul rand puneti intrebarea "chiar am nevoie de un astfel de telefon?". Spui ca situatia voastra e modesta.tu te vei simti mai bine avand un astfel de telefon, stiind ca parintii tai ar face eforturi destul de mari incercand sa ti-l cumpere? Daca ai rezultate bune inseamna ce esti inteligenta, iar daca esti inteligenta iti poti da seama ca lucrurile acestea sunt niste fleacuri. Daca iti place intr-adevar sa inveti, nu mai bine ai folosi acesti bani in scopuri cu adevarat utile? In orice caz, e alegerea ta.iar noi aici ne spunem doar parerile. Cum sa-i convingi? Daca ar avea posibilitatea sa ti-l cumpere nu ar fi necesar sa le ceri asta de 2 ori.

| raisa1993maria a răspuns:

Buna, uite cum sta treaba. eu inteleg ca ai o situatie financiara ok dar 10 mil e o suna destul de mare, poate parintii tai vor sa faca altceva cu banii astia dar tot pentru tine sa fie investitia, si eu vreau sa-mi cumpar un telefon care costa 7 miloane dar nu ii cer din start 7 milioane, imi vand telefonul pe care-l am acum, strang bani din alocatii si ce primesc de buzunar si tot asa, daca tu crezi ca mama ta beneficiaza de banii astia la ora actuala ii poti spune sa-ti cumpere telefonul la un abonament

| LolaLollita a răspuns:

Sunt convinsa ca parintii tai ti-ar face toate poftele daca ar avea o situatie materiala care sa le permita asta.
Eu am o stare financiara destul de buna si tot nu ma indur sa dau 10 milioane pe un telefonstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te gandesti la posibilitatiile lor, cumpararea unui telefon nu consta in convingerea lor, ci in posibilitatile lor. Gandeste-te la asta.

| anonimglee explică (pentru anonim_4396):

Posibilitati sunt, crede-ma. stiu eu ce stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimglee):

Fa-ti praf vechiul telefon si vei primi altul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce tocmai cel de 10? la ce iti foloseste cand vine vorba de invatat?

| Milutza15 a răspuns:

Fii din ce in ce mai buna cu ei ..incearca sa ii ajuti si tot felul de genu asta)

| anonimglee explică (pentru Milutza15):

Da dar asta imi va lua ceva timp, ce pot sa fac rapid ca sa ii conving?