| Stegania a întrebat:

Buna, sunt o fata de înălțime de 1 73 și vârsta de 13 ani, oare o sa mai cresc dacă mama mea are 1, 73 și tatăl meu 1, 9?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei mai creste un pic, probabil cativa cm si asta pana la 16 ani, cand cresterea fetelor va inceta.
Baietii pot creste pana la 18 ani, iar daca pubertatea lor incepe mai tarziu (15-16 ani) aceia pot creste pana la 20 de ani.

Exista si o formula de altfel pentru cresterea baietilor si fetelor:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei - 13) :2 = inaltimea fetei
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13) :2 = inaltimea baiatului

in cazul tau: (190+173-13):2 = 175m

| sierra1 a răspuns:

Mai pui ceva până la 18-19 ani, cam 3-5%