| anonim_4396 a întrebat:

Buna T.p.u! Eu sunt la liceu, clasa a 11a si niciun baiat din liceu nu ma suporta, se iau mereu de mine si ma barfesc spunand ca sunt gay si fatalau. Eu la inceput eram foarte timid si fetele au intrat in vorba cu mine si am ramas prieteni... si baieti am decat 1 pr din clasa, atat. nu sunt genul de persoana populara chiar daca (nu zic eu asta) sunt " printre cei mai frumosi, bine imbracati si bogati din liceu ". Fiecare zi pentru mine e un chin la scoala, toti baietii se uita la mine urat, se iai de mine ...chestii de gen. Am ignorat dar nu mai prea pot. De afara pare ceva minor, banal dar nu e deloc asa. Si nu prea am ce sa fac? Sa ma schimb nu cred ca pot si sunt eu impotriva tuturor. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Stai linistit, ei sunt doar invidiosi ca esti mai bun decat ei, daca chiar ar fi crezut in barfele lor nici nu te-ar fi bagat in seama. Lasa-i in pace, cei calmi au mai mult de castigat. Tu trebuie sa stii ca esti cel mai bun din moment ce esti inconjurat numai de fete si te intelegi bine cu ele. Pe ei asta ii deranjeaza. Poti sa vorbesti si cu parintii tai sa vezi ce sfaturi iti dau ca ei stiu situatia mai bine a liceului

| 4cidr41n a răspuns:

Ai la cine sa apelezi? gen parinti, profesori?
Observ din intrebarile tale puse ca ai mai avut problema asta in trecut.
O idee ar fi sa inregistrezi, audio sau chiar video pentru a putea proba in vreun fel spusele tale daca va fi cazul.
Daca tu crezi ca esti in pericol real de a fi agresat sau ranit atunci trebuie sa incerci macar sa faci acest lucru cunoscut fie unui profesor, director sau chiar politist.
Daca se uita la tine urat e una, nu o sa fi pe placul tuturor, da-i incolo si mergi mai departe.
Incearca sa gasesti pe cineva totusi cu care poti sa si discuti aceste lucruri pentru ca s-ar putea sa te afecteze la randul tau la invatat de exemplu.