| anonim_4396 a întrebat:

am intrat acum de curand in clasa a IX a. Speram c-o sa fie frumos la liceu, pentru c-am auzit ca sunt cei mai frumosi ani, dar nu e deloc asa. In primul rand tin sa mentionez ca sunt intr-o clasa care predomina fetele, baieti sunt foarte putini, nu dau numarul acum. In prima parte cand am auzit a fost o mare bucurie, dar acum nu mai este deloc asa. Pur si simplu nu am curaj sa ma bag in seama cu nimeni, si in timpul orelor cat si a pauzelor este o monotonie completa, tot cu ceilalti colegi sau prieteni din generala ma intalnesc, nu pot sa imi formez prieteni noi si nu stiu de ce. Sunt foarte timid, am un coleg in clasa care se intelege cu toate fetele, si se baga in seama cu toti, are comportament penibil, ce pentru mine este stresant, dar vad ca fetelor le place... ce sa fac sa nu mai fiu asa timid? Pentru ca nu vreau sa ma transform oricum in altcineva sau sa ma schimb pentru cineva, vreau doar ca sa nu am 4 ani groaznici de liceu, intr-o monotonie completa.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este trist ca dai dovada de om infrant dupa numai doua zile, si nici motive temeinice nu ai. Nu poti fi "vedeta" clasei inca de la inceputul liceului, si nici nu este recomandat acest lucru. Ai putina rabdare si ai sa vezi ce colegi minunati ai.

| Mayhem666 a răspuns:

Stai calm, si eu am crezut acelasi lucru in clasa a 9-a, in clasa a 10-a parca a fost ceva mai bine, in clasa a 11-a era si mai bine, dar abia asteptam sa termin liceul, iar in clasa a 12-a eram asa de bucuros ca in sfarsit am scapat de ei, dar acum sunt la facultate si parca imi e dor de liceu, vreau sa fiu din nou la liceu. Si eu eram la fel de timid, dar aveam putine fete in clasa, baietii erau de doua ori mai multi decat fetele, dar spre deosebire de tine, eu ma imprietenisem cu toate fetele si cu cativa dintre baieti.
Cu cei cu care nu eram prieten, nu ii bagam in seama, iar atunci cand ma enervau, fie nu ii bagam in seama, fie le dadeam unele replici, care le inchideau gura, sau ii facea pe ceilalti sa rada de ei.
E mai greu la inceput, dar o sa vezi ca peste cateva saptamani o sa va obisnuiti unii cu altii.
Incearca sa gasesti subiecte comune de discutii cu ceilalti, si poate va imprieteniti.
Bafta!

| MidnightR a răspuns (pentru Mayhem666):

Nah,mult mai bine la facultatea.Nu tu sculari in fiecare zi la ora 6 dimineata, nu tu invatat pentru fiecare chestie care nu iti trebuie.Inafara de sesiunea si restantele astia de acum, totul e perfect laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru MidnightR):

Nu e chiar asa. in unele zile am ore de la 8 dimineata pana la 6 seara. Asta nu e prea placut.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Nici n-ai inceput bine si deja te-ai convins de tot ce cuprinde Universul.
Daca ti se pare penibil colegul care se baga in seama cu toti atunci care e problema ta? Ca nu te bagi si tu in seama ca el fiindca esti timid? Ai niste complexe fara pic de logica sanatoasa!

Ai rabdare! Poate vei conta si tu in clasa aia pana la urma.

| anonim_4396 explică (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Scuza-ma prietene c-am pus o intrebare simpla pe TPU, si da, nu ti-ai dat deja seama ca sunt suprarealist, asta e latura mea, imi place sa aberez vreo problema? Sunt cu 10 etaje peste Dumnezeu. O zi minunata sa ai, si da, ii urasc pe ceilalti prin prisma faptului ca ei sunt ei, si eu sunt eu, paradoxal vreau sa fiu si eu ca ei, ti-am zis, doar aberez, crede-ma nu esti in stare.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o intrebare simpla. E o intrebare oligofrena. Mai bine ca ti-ai sters-o, ti-ai dat seama ca te faci de ras.

| anonim_4396 explică (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Mi-am sters-o pentru ca initial voiam sa fie cu anonimat, dar dupa ce-am vazut ce semidocti comenteaza, am decis sa nu ma las in fata lor, singurul semidoct esti tu adica...

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai macar in felul asta ne-am convins ca nici nu meriti bagat in seama in clasa aia. Chiar meriti sa fii ignorat la cum te refulezi pe net.

| anonim_4396 explică (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Avand in vedere ca esti arogant, imi rezerv tot dreptul.

| Nake a răspuns:

De ce esti timid nu ai de ce sa fii esti un baiat ca toti ceilanti nu e nimeni mai presus. Eu zic sa te schimbi cat mai repede ca sa nu isi faca deja concluzie colegi tai si sa te ia in ras cum ii lua pe uni colegi ai mei de liceu eu am trecut in clasa a 10 dar tin sa mentionez ca eu am facut un semestru de a 9 intr-o clasa iar alt semstru m-am transferat in alta clasa deci m-am imprietenit cu toti colegi mei de la inceput. Eu zic sa te porti cu ei ca si cu cei vechi. Stai si analizezi vezi cum sunt ei cum se poarta sau daca tin la gluma si reactioneaza eu asa am facut si imediat m-am integrat. Asa fac multi daca stai asa timid or sa faca ce vrea cu tine.