| Deasonyka a întrebat:

a-si vrea sa-mi deschid o cariera in muzica, in principiu nu sunt cine stie ce mare artist iar atunci cand cant trebuie sa recunosc ca falsez prea mult. Ulterior m-am apucat de canto fac de vreo 2 ani dar tot nu am voce calulea i-mi ies scapari foarte dese si i-mi pierd vocea.Am zis ca daca a-si face o operatie la corzile vocale credeti ca m-ar ajuta?(Adica nu stiu ma uit la Sexy Braileanca nu are voce si totusi fetita tunata suna placuta urechii)nu ca a'si fi eu ca ea dar ma refer la faptul ca nu are voce si astazi cu toata technologia avansata poti ajunge undeva departe daca stai bine si te gandesti unele melodii nici nu au rima important este sa sune placut urechii si chiar daca nu am cine stie ce voce sunt convins ca cu putine modificari si programe poti modifica vocea.Eu a-si vrea sa ma lansez dar datorita vocii mele nu cred ca pot ajunge prea departe.Va rog din suflet dati-mi niste sfaturi cum i-mi pot schimba vocea, pana nu e prea tarziu si apelez la operatie.

1 răspuns:
| Supps a răspuns:

Nu cred ca operatia este o solutie. Vocea e naturala, ne nastem si murim cu ea. Poti sa bei oua crude ca sa-ti imbunatatesti vocea.
Totusi, gandeste asa, ajungi vedeta, si ai primul concert live, te duci acolo si incepi sa schelacai si sa surzesti spectatorii, te faci de tot rahatu' ca ai ajuns acolo doar datorita tehnologiei si nu vocii tale. In ziua de azi playback-ul nu mai este acceptabil daca vrei sa fii artist. Ori ai voce ori nu ai. Eu cred ca toti ne-am saturat de tot felul de personaje care se dau talentate si in realitate de abia ating 2 note din partea de jos a portativului.
Daca vezi ca nu ai talent eu iti recomand sa nu-ti mai pierzi timpul incercand degeaba, pentru ca, cu aceasta voce te-ai nascut alta nu ai de unde sa iei, gaseste-ti ceva de facut la care ai talent, iti place si ai sanse de reusita. Am sa te rog sa iei cele spuse mai sus ca pe un sfat si nu ca pe o critica. Eu iti doresc succes in alegerea pe care o vei face si de asemenea in viata.