| Alexannderrr a întrebat:

Acum cateva zile, eram pe afara cu niste colegi. Siiiii ne plictiseam foarte tare, si vorbeam toti. Am luat telefonul unei colege ( ea stia era langa mine adica vorbeam toti ) si am sunat-o pe diriginta noastra de pe telefonul ei, cu numar privat. A raspuns, si eu am spus "ce faci, draga?" si am inchis. Acum cateva zile, diriginta ne corecta tema ma rog si a ajuns la fata de la care am luat telefonul, si a intreabat-o " de ce ma suni cu numar ascuns si spui ce faci draga ". Habar n-am cum si-a dat seama, dar ma rog. Ea logic a spus ca nu a fost ea, diriga iarasi a adus aminte azi de aceasta poveste si spune ca poate fi pedepsita penal. Am cateva intrebari :
1. Ce inseamna sa fi pedepsit penal?
2. Diriga poate afla numarul de pe care am sunat-o cu nr ascuns?
3. Ce se poate intampla, i mean doar am spus ce faci draga? E asa de grav incat sa raspunzi penal?
Va rog raspuns cat mai urgent. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

1. Amenda penala, puscarie, interzicerea unor drepturi, and so on.

2. No idea, e posibil sa fi aflat de la providerul ei de telefonie mobila?

3. Nu se poate intampla nimic in sensul legal (nu e ilegal sa faci chestia asta, decat daca o faci de multe ori repetat, si atunci e hartuire). Pe de alta parte, e diriga voastra, va poate face multe chestii naspa daca vrea.

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu trebuia sa faceti glume proaste, acum suportati consecintele

| klaws007 a răspuns:

Daca are un telefon performant cu android da, poate sa afle numarul

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 inseamna sa fii judecat pentru o infractiune, dar ea fiind minora si daca are sub 16 ani vor suporta consecintele parintii

2 cel mai probabil nu ai setat numarul corect sau are ceva pile serioase pe la vreun operator de telefonie

3. sa fim seriosi, nu exista nicio infractiune in treaba asta. Sa suni pe cineva si sa intrebi ce face nu e infractiune, se ca.ca pe ea femeia asa cum fac majoritatea profesorilor care vor sa isi arate "maretia".

| Rodqes a răspuns:

1. A fi pedepsit penal inseamna a fi adus in fata justitiei, a se aplica o pedeapsa conform legii. ex : amenda, inchisoare etc.

2. Da, poate afla numarul daca suna la politie(sau depune plangere), dar asta se face doar in cazuri grave, pentru amenintari si altele.Nu cred ca a sunat la politie pentru o gluma proasta!

3. Nu, nu vei raspunde penal pentru asta, cel mai rau lucru care se poate intampla e sa ii dea note mici colegei tale si sa ii puna strambe la ceilalti profesori!

p.s. Eu am 2 variante, poate ca si-a dat seama din faptul ca poate doar colega aceea a ta stia numarul dirigintei.Si a 2-a varianta este ca poate cand tu ai spus "ce faci draga" ai imitat vocea colegei tale si atunci diriginta a facut legatura.