| alex1lllll a întrebat:

Ma numesc Cristian si locuiesc in Bucuresti, am frumoasa varsta de 16 ani iar astazi vreau sa discut despre "relatia" dintre mine si o colega. Deci, totul a inceput prin mijlocul clasei a 9-a, am inceput sa vorbim pe Facebook / Whatsapp, cateodata stateam si vorbeam cu ea pana pe la 3 - 4 dimineata, in vara vorbeam foarte mult la telefon cu ea si ieseam destul de des pe afara. Pe la inceputul clasei a 10-a am inceput sa o plac, la inceput nu am placut-o chiar asa de mult, dar pe parcurs am inceput sa tin foarte mult la ea si la fel, vorbeam foarte mult cu ea, cred ca ea nu stia ca imi place de ea dar pe parcurs si-a dat seama. La un moment dat, eu impreuna cu un prieten stateam pe calculator si vorbeam, mi-a spus ca vrea si ea sa stea sa vorbeasca cu noi asa ca am adaugat-o in conferinta, dupa ce tot am vorbit m-a intrebat de numarul de telefon a acelui baiat, i l-am dat iar ei au inceput sa vorbeasca (precizez ca noi eram din Bucuresti iar acel baiat era din Targu Mures), intr-o zi la scoala stateam cu ea pe hol si am vazut ca vorbea cu acel baiat, vazusem ca ei vorbeau cu alintari de genul "soarele meu, iubirea mea, sufletelul meu" dar am zis ca nu reactionez ca o sa fac totul ampulea, i-am lasat, au tot vorbit pana la un moment dat cand vorbeam la telefon cu acel baiat, nu stiu ce tot vorbeam cu el pana cand la un moment dat a injurat-o pe acea fata si normal ca nu am tacut si ca i-am luat apararea, i-am spus sa nu o mai caute cat traieste el. Dupa cateva luni, am vorbit cu acel baiat pe Facebook, acela mi-a spus ca si-ar dori sa mai vorbeasca cu acea fata din nou, pe atunci eu nu prea o mai placeam deci i-am zis ca face ce vrea, a inceput sa vorbeasca cu ea iarasi, la un moment dat eu eram pe calculator, era ora 1 dimineata, eu vorbeam cu acel baiat pe Facebook iar atunci mi-a zis ca el are prietena, normal ca am vrut ca acea fata sa nu sufere asa ca i-am spus.A inceput sa planga in hohote si tot repeta ca e o proasta si ca se arunca pe geam, nu am inteles de ce ar face asta pentru acel baiat dar trec peste, la un moment dat am reusit sa o linistesc si s-a oprit din plans. La scoala imi petreceam foarte mult timp alaturi de ea, ea se simtea bine in compania mea iar eu ma simteam bine in compania ei. Toti cei care au prieteni s-au certat macar o singura data cu ei, mno, eu m-am certat cu ea si nu am mai vorbit 1 zi sau 2, am condus-o pana acasa la ea si inainte sa intre in bloc m-a luat in brate, cand a venit ziua ei a spus ca nu mai are chef sa o tina iar atunci i-am zis hai sa facem ceva, odata faci si tu 16 ani iar atunci i-am propus sa mergem la mall, dupa ce am mancat, am fost la un film si am mai stat pe mall sa mai vorbim, deja se facuse ora 22:30, nu am mai gasit niciun tramvai si am zis ca nu e asa departe casa ei si am decis sa mergem pe jos, am ajuns pe la 23:15 in fata blocului ei si mama ei a spus ca ma duce cu masina pana acasa. La un moment dat am inceput sa o tin in brate, ma duceam cu ea la magazin si ii mai cumparam una alta iar la un moment dat am tinut-o in brate si ne uitam pe telefonul ei pe Facebook si am pupat-o pe obraz, a zambit si am continuat sa ne uitam dar de la un timp am inceput sa nu prea mai vorbim, nu prea mai stateam impreuna la scoala, statea cu alti colegi si ea intodeauna imi zicea ca avea presimtirea ca sunt suparat de aia nu venea la mine sa vorbim si atunci am incetat sa mai sun si sa dau mesaje, iar inainte sa se termine scoala colegii mei au facut o gluma proasta, au luat lucrurile ei si le-au ascuns in scoala parca sau in clasa, nu mai stiu sigur iar atunci cand am avut dirigentie ea s-a uitat inspre mine si a dat vina pe mine, m-am enervat si am facut-o proasta si i-am spus ca m-am saturat sa dea ea vina pe mine. Acum regret ca am facut asta, as vrea sa mai vorbesc cu ea dar nu cred ca mai are rost, eu m-am gandit asa, ori astept pana cand incepe scoala si incerc sa vorbesc cu ea atunci sau sa incerc sa vorbesc cu ea in vara? Ea nu mi-a scris si nici nu m-a sunat de atunci si m-am gandit ca nu mai vrea sa ma vada si nici sa mai vorbeasca cu mine.

Ofer funda celui mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu ce ai fii tu mai bun ca altii pedepsind-o?
De ce nu incerci sa-i explici acum, cand totul este recent, ea nu are de unde stii ca tu nu esti vinovat, i s-a facut o farsa proasta si probabil ca cineva a dat vina pe tine, dar, atata vreme cat aroganta nu-ti permite sa-i vorbesti si sa-i explici adevarul, ea nu va stii ca nu etsi vinovat.
Daca o iubesti cu adevarat, lasa naibii arognata aia prosteasca si du-te sa-i explici fetii!

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

De cate ori vad o intrebare care incepe cu "Ma numesc x" stiu ca va urma sa citesc mult sad

Baiete, desi eu stiu, tu stii, chiar si ea stie ca iti dau raspunsul bun, cu siguranta nu-l vei asculta.Totusi iti voi zice sa fii alaturi de ea, pentru ca aceasta fata nu a avut o copilarie frumoasa sau usoara si cu siguranta are nevoie de indrumare si o persoana pe care se poate baza si o poate ajuta in viata. Daca nu ai de gand sa faci asta, las`o de tot pentru ca ii vei face si mai mult rau. Daca ai de gand sa ramai langa ea multa vreme de acum incolo, dovedeste`i si spune`i ca orice ar fi nu te va pierde si apoi sarut`o.

Alegerea o poti face doar tu sa stii, insa lumea este deja plina de idioti care le fac sa sufere.Gandeste`te bine daca vrei sa fii ca ei.