| adddaa a întrebat:

Ajutati-ma! Va rog... dati-mi o solutie, un sfat, o parere, orice!
Trec intra-a9a, am dus dosarul si tot astazi am aflat ca voi face tot franceza, in loc de germana, asa cum mi-au spus profesorii mei, daca ma duc la aceasta specializare (mate-info, intensiv eng). Sunt disperata, nu stiu ce sa fac, nu pot lega doua cuvinte in franceza, nu stiu absolut NIMIC, nici sa conjug un verb...
Noi in ora de franceza, DACA o faceam, profa statea la laptop-ul ei, sau ne punea sa copiem de prin carte si sa facem niste exercitii, noi habar neavand despre ce este vorba. Mai presus de asta, ne mai punea si note mici pe niste lucruri care nu erau nici macar predate. In a6a n-am facut nici macar jumatate de semestru daca as sta sa adun cate ore am facut, iar din a7a in colo s-a pierdut firul straight face. Profa ne punea sa facem niste proiecte, iar in a8a parca era nebuna! Avea pretentia sa stim niste lucruri pe care nici nu le facusem (desi conform programei era normal).
Ce as putea sa fac acum? Nu am nici macar baza, iar daca ii voi explica profesoarei de la liceu sigur nu ma va crede si va zice ca asta este doar o scuza ca sa ma scot ca n-am invatat nimic 4 ani de zile.
Ce sa fac? Cum sa fac? crying
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ImHereForYou a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci meditatiiwinking
In 2 luni, cat are vacanta...o sa te prinzi cum este franceza...Sh daca mai faci si in timpul anului scolar, o sa fi o FRANTUZOAICA francofona!
SUCCES!

3 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

La orice liceu ai de ales daca faci germana sau franceza. Fa o cerere catre directoare si spune-i ca tu ai picat la franceza, dar stii germana. Oricum, in general clasele de germana se fac din mai multe clase (adica nu toti elevii unei clase fac germana si atunci clasa de germana se formeaza din elevii de la clasa IX A, B, C, etc)

| PrecioussGirl a răspuns:

Sigur nu te va crede. depinde si la ce liceu te duci.
daca e un liceu ff bun sig o sa ti se ceara franceza.
daca e un liceu mediu depinde de prof.

| iiBeccaXD_5159 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie(nu stiu o iota de franceza) doar ca eu am dat la stiinte sociale intensiv engleza si totusi fac si franceza...o limba in plus nu strica dar ar trebui sa poti lega macar doua cuvinte.