| DarkGirl a întrebat:

Ajutor sunt disperata! eu fac un curs de ospatari gratuit prin intermediul somajului, si profa ne-a zis sa ne facem rost macar la vrajeala de niste adeverinte cum ca facem practica intr-un anumit restaurant, eu sunt singura care am reusit sa fac si cand m-am dus sa duc foaia mi-a zis ca trebuie si copie dupa certificatul de inmatriculare cu numar, ce ma fac? sunt disperata, daca nu duc ma pun astia sa platesc 12 mil cursul ca nu figurez prezenta din punctul lor de vedere nici colo nici colo, ce ma fac? cum pot face una asa? de unde le stiu eu nr? am vrut sa iau foaia inapoi si a zis ca ramane la ei, disper daca ma prinde cu minciuni, am facut asta la sfatul profesoarei, eu nu am cum sa ma reantorc la restaurant ca oricum i-am deranjat prea mult, mersi ajutati-ma cu un sfat, e grava de tot problema crying am ramas si fara munca nu am de unde sa platesc

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Nu trebuia sa te iei dupa profesoara. Tu faci cursul la ei pentru a te putea angaja. Ei trebuie sa te trimeata undeva sa faci practica, iar apoi tot prin somaj ar fi normal sa gasesti un job.Trebuia sa te interesezi inainte.Nu stiu ce sa faci.Intreaba cumva daca ei trebuie sa-ti asigure locul de practica, desi asa ar trebui.In fond tu nu ai gresit, profesoara a zis asa.Greseala este a ei mai mult.Iti urez succes sa rezolvi problema si sa nu renunti.Eu am amintiri neplacute de la somaj ca nu am vrut sa dau si eu un mic cadou imi propunea curs de tamplar, instalator eu fiind fata. O fosta colega a facut gratis de calculator ca avea pile la somaj.Nu te lasa.Ai putea sa o intrebi pe profesoara, desi cine stie ce prostie iti mai spune.Eu nu as fi dus adeverinta falsa. Daca tu duci adeverinta ca lucrezi undeva, dupa ce termini cursul cei de la somaj nu-ti mai ofera un post. Ce interes o avea doamna profesoara? Poti rezolva problema pentru ca ea ti-a spus asa, iar tu ai crezut-o nestiind cum se procedeaza.

| ikram a răspuns:

Copie dupa Certificatul de inmatriculare a societatii poti sa obtii numai de la societatea respectiva. Nr. de inmatriculare il gasesti si pe internet daca stii dennumirea societatii.
Incearca sa mergi la restaurantul respectiv, te scuzi si le yici ca iti trebuie copia respectiva, nu e mare lucru o copie dupa certificat. Altceva nu ai ce face. Ai facut greseala acum trebuie sa o indrepti.
Degeaba le vei spune de profesoara nu vei rezolva nimic, si tot tu vei cadea prost si iti vei plati cursul si e posibil dupa aia nici macar sa nu iti mai dea diploma pentru ca ce se presupune ca ai facut tu e frauda; cum ti-am zis singura solutie este sa obtii documentele cerute de ei.