| Dianananahalfpastee a întrebat:

Am 12 ani si tocmai am aflat ca vecina mea de 4 ani pe care dimineata am luat-o in brate si ma joc des cu ea are varicela. Se poate cumva evita sa nu fac si eu? Nu am facut nici o boala a copilariei.Cam cat trebuie sa stau in casa?(daca fac si eu varicela). Cum fac sa treaca mai repede? Funda mare

4 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

1 luna trebuie sa stai acasa fara sa iesi afara.Se trateaza cu mistura.

| vali1985 a răspuns:

Da atat.

| patricia1999 a răspuns:

Buna!
Nu poti face nimic pentru a evita aceasta - boala - sau pentru a grabi vindecarea acesteia. Perioasa in care trebuie sa stai in casa este de 2 saptamani ( maxim 3 )
Detalii referitoare la aceasta boala poti gasi pe acest site - http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652