| xBlueEyes a întrebat:

Am 13 ani, incepe scoala si vreau sa devin popular in scoala. Am note foarte bune, 10 pe linie dar nu am foarte multi prieteni. Sunt printre cei mai populari si respectati colegi in clasa iar colegii mei nu ma considera tocilar.
Cum pot sa devin popular si in afara clasei mele? La haine, nu prea pot schimba nimic. Trebuie sa port zilnic blugi albastri / negri si camasa alba / tricou polo+ cravata.

Sa stau mai mult pe langa cei populari si sa fac ce fac si ei?

Va rog ajutati-ma! Mai sunt cateva zile si incepe scoala!

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Esti foarte foarte trist, daca esti popular ce castigi? Niste prieteni falsi si impresii false, crezand cu falsitate ca esti tare cand de fapt vei fi un mare slaban. A fi popular este o tampenie, in primul rand fii tu insuti si axeaza-te pe propria persoana, si lasa-i pe altii, ca din moment ce-i idolatrizezi asa de mult inseamna ca esti prea slab, iar cei populari sunt vazuti bine si arata bine pe exterior, ca in interior sunt niste rahati ordinari.

| ComatoseWine a răspuns (pentru Vladuthz):

Conteaza sa fii si popular. Daca ar trebui sa castigi un vot pentru, nu stiu, o functie ar conta.Si conteaza la influenta ta asupra celorlalti.Pentru anumite proiecte ai nevoie de sprijin.Si in general trebuie sa ai sprijinul celor din comunitate.E mai usor sa convingi pe cineva sa faca ceva cand esti popular.

12 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Daca cei populari sunt copii cu 9 si 10 pe linie poti sta pe langa ei,daca sunt populari doar pentru felul in care se imbraca si vorbesc atunci nu cred ca locul tau este acolo.
Chiar daca colegii tai te respecta si nu te considera un tocilar, asta nu inseamna ca in afara clasei toti au o parere la fel de buna despre tine (s-ar putea sa fii invidiat de o parte dintre ei).
Chiar daca tu ai impresia ca esti invizibil cand treci pe holurile scolii, crede-ma nu este chiar asa...ei te cunosc mai bine decat ii cunosti tu pe ei (pentru ca in grupulete se discuta absolut tot despre oricine).
Poti "deveni" popular cunoscand cat mai multe persoane, nu ezita sa-ti faci noi prieteni, treptat vei ajunge si la rezultatul mult asteptat.

| ComatoseWine a răspuns:

Sa iti stric distractia.NU esti popular mai deloc.E ceva ce vine cu faptul ca ai 10 pe linie.Dar cand vei creste notele nu vor mai conta din punct de vedere al popularitatii.Acum esti mic si profesorii altereaza putin conceptul de popularitate.Deci in putin timp nu va ma conta ca esti foarte bun.NU zic sa renunti la a fi un elev bun, dar prin acest statut deja vei crea ideea de "tocilar". Poate ca ei, dar la cat de inculta e generatia asta, pentru multi si 8 e de tocilarilaughing. Acum fara gluma, proasta lume.NU te mai stradui atat de mult. Popularii nu trebuie sa para atat de stresati.Plus ca nu suntem in desene cu fata si baiatul populari.Ce minte ai si tu!

| xBlueEyes explică (pentru ComatoseWine):

Da, anul asta chiar vreau sa o las mai moale pentru ca vreau neaparat sa devin popular. Undeva la 9, 60- 9, 90. Si cand e vorba despre ce ai de castigat... chiar nu stiu!

| Vladuthz a răspuns (pentru xBlueEyes):

Deci tu vrei sa-ti slabesti performantele scolare pentru a deveni mai popular. Hmm, interesant, inseamna ca esti o persoana atat de dezarmata incat poti fi foarte usor pus la pamant, din moment ce vrei sa faci chestia. Parerea mea este ca esti cel mai mare i d i o t daca faci chestia asta.

http://www.youtube.com/watch?v=yQ67zRFR5qE

| xBlueEyes explică (pentru Vladuthz):

Nu. Dar si parintii mei spun sa o las mai moale...

| Vladuthz a răspuns (pentru xBlueEyes):

Poate in gluma taticu, sau sa o lasi mai moale dar nici chiar asa, ceea ce vrei tu deja se cheama prostie. Mergi in p*m cu capul inainte si pisa-te in stanga si dreapta.

"Respect your efforts, respect yourself. Self-respect leads to self-discipline. When you have both firmly under your belt, that's real power."

| Iama a răspuns:

Ar fi o buna idee sa stai cu cei populari sau sa mergi la sala si sa arati mai binewinking

| Clauvdgg a răspuns:

Clar sa-ti schimbi hainele. Imbraca-te mai misto nu ca un tocilar si fa-ti o freza misto. Da-ti cu muult parfum. Si normal incerca sa te imprietenesti cu aia mai populariwinking

| xBlueEyes explică (pentru Clauvdgg):

Cu parfum m-am dat in fiecare zi. Dar in rest... nu am ce face. Cei ce nu respecta regulile tinutei ( haine ) sunt sanctionati prin scaderea notei la purtare. Situatia se complica la mine pentru ca mama este prietena buna cu diriga; Sotul ei si tata sunt soldati si sunt plecati in misiune. NU prea pot incalca regulile scolii ( nici ceilalti nu o fac; e o scoala aspra ).

| Clauvdgg a răspuns (pentru xBlueEyes):

A, nu stiam happy

| xmaryyyya a răspuns:

Sunt multe de zis... daca vrei lasa un id sa vb. Ma pricep!winking