| AnDrE_5929 a întrebat:

am 13 ani.Si nu mai inteleg nimic ce se petrece in familia mea sunt confuza, ori ce fac nu este bine ..parintii mei s-au despartit cand aveam 10 ani eu nu am suportato pe mama si nici nu o suport, la proces ma castigat tatadesi am vrut sa raman cu el. Dar lucrurile s au schimpat in 3 anni eu stau cu bunica mea si cu tata pe tata il consider cel mai bun prieten iar pe bunica mea a 2 a mama.Matusa mea este sora tatatalui meu si nu ma inteleg bine cu ea... ea va sta cu noi multa vreme.Nu o inteleg Eu ori ce fac nu este bine niciodata o intereseaza persoana ei.ea face ca toate lucrurile sa se incurce il face pe tata sa nu ma mai inteleg cu el pe bunicamea la fel eu am incercat sa dicut cu ea dar tot nu ma intelege zice ca ea tipa mereu la mine. doar sa mi fie bine dar pentru mine e rau recunosc ca tine la mine dar nu stiu ce sa fac daca fac ceva bun tot nu e bine ea face sa se complice tot si sa ajuns ca numeni sa nu ma mai intelega.Pentru ea conteaza doar scoala si nimic alt ceva am incerceract sa i explic ca nu doar scoala exista, exista prieteni.ASa acum tata tine cu ea la fel bunicamea si e si mai rau toti ma urasc si nu ii inteleg nu mai stiu ce sa fac toata lumea pe mineee simt ca ma urasc singura mama vrea sa stau cu ea dar nu vreau ea ma uraste mi-a zis ea mi a zis ca vrea decat sa stau cu ea in rest pot si sa ma omor exact asa mi-a zis ea e si bșlonava are hepatita c croinica eu nu vreau sa ma imblolnavesc si eu iar tata.dac ii zic ceva care e adevart ia mai lasa-ma du-te la mata ca daca erai acolo nu mai erai asaaa. ce sa fac nu ma intelege nimeniiiiiiiiii! va rog sa luati in serios

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Imi pare rau pentru tine, sigur nu meriti asta. In general nu-mi place atitudinea tatalui tau, chiar daca ei doi sunt despartiti ar trebui sa o respecte pe mama ta de dragul tau si nu sa foloseasca un limbaj de genul, dar acest fel de manifestare este cel mai des intalnit, daca te incurajeaza cu ceva si parintii mei sunt despartiti de cand aveam eu 2 ani, si tot cu tata am ramas, ei doi la fel nu se respectau, nu vorbeau unul cu celalalt, eram singura care tinea legatura cu mama.
Nu stiu ce are matusa ta, ar trebui sa porti o conversatie cu ea, astfel incat sa va lamuriti lucrurile, si eu am 2 matusi cu care am stat, una dintre ele mereu mi-a facut zile negre, nu era din cauza ca ma urea ci din cauza temperamentului ei, nu-i pasa de nimic, mereu se plangea, tipa la mine si restull pana ce s-a casatoritt,,,, offf aveam chef sa tin o petrecere cat de mult m-am bucurat ca s-a mutat ( dar nu eram singura) laughing
Ai specificat ca ea va sta cu voi multa vreme, ei bine nu va sta vesnic cu voi, eu zic sa ai putina rabdare pana va pleca, nici eu nu aveam alta solutie.
Si crede-ma dupa ce a plecat ii duceam dorul laughing
Fiecare cu partile lui bune si rele.
Numai bine!
pa, pa

1 răspuns:
| ScapaMaDeEa a răspuns:

Buna! Imi pare rau ca familia ta s-a destramat! Ce mama sa fie aia, sa-ti zica asa ceva? Sa nu stai cu ea, oricat de rau ti-ar fi langa ceilalti! Se pare ca matusa a stricat apropierea dintre tine si tatal tau. Incearca sa-i spui pur si simplu ca esti deja un copil care nu mai are familia intreaga si ca vrei decat liniste si intelegere, ca si asa pentru varsta ta, problemele sunt normale deja. sad
Bunica ta, roag-o sa nu mai tipe, spune-i ca te-ai saturat sa fie situatia asta!
Si cel mai bine ar trebui sa te inteleaga tatal, spune-i ca l-ai preferat mereu pe el, si ti-ai dori ca langa el sa ai totusi o copilarie cat de cat frumoasa. Spune-i sa nu te mai certe, spune-i in fata ca nu te intelegi cu sora lui si ca pur si simplu iti doresti o familie! Spune-i:" Tata, cand imi aduci o MAMA? " sad
Intr-o zi isi vor da seama cu totii ca suferi, esti doar un copil! Imi pare rau... Sper ca te-am ajutat!
Funda?