| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am 13 ani si sunt batuta acasa de mama si de sora mea,tata doar imi spune "cronica, nebuna, etc" azi sora mea de 15 ani m-a batut dintr-un motiv foarte stupid(ca nu am lasat-o la calculator,dar de fapt pe era randul meu sa stau la el)in fine si m-a batut ca pe un animal,m-a dat cu capul de parchet,a sarit pe mine,parca nu mai puteam resipra pentru ca pe stomac imi sarise,imi dadea palme si pumni pe fata, in cap, in stomac si intregului corp..adica in general m-a batut foarte tare.Mama face la fel..pana acum m a batut foarte tare.o data m a batut asa tare incat eram vanata si rosie pe tot corpul..am facut si poze sa le am.Mai demult din cauza asta am devenit despresiva.I.am spus ca daca ma mai bate in continuare sun la protectia copilului pentru ca nu mai rezist aici.Plang in fiecare zi, nu am voie sa ies din casa si parca toata copilaria mi-e distrusa, nu am voie sa fac majoritatea lucrurilor pe care un copil de varsta mea le face.Nu stiu ce sa mai fac, si acum plang pentru ca imi aduc aminte.Deci va rog ajutat-ma si spuneti-mi ce sa fac.Am nevoie si de numarul de la protectia copilului pentru orice eventualitate. Funda celui mai bun raspuns.Scuzati ma pentru greselile de scriere dar m-am grabit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Protectia copilului!

| corbulalbrosu a răspuns:

DIRECŢIA PENTRU PROTECŢIA COPILULUI şi serviciile centralizate:
Str. Soldat Enache Ion, Nr. 1 A.
Tel: 0372.715.100; 0372.715.101.
Fax: 0372.713.885.
Program de lucru cu publicul: Luni - Joi 8:00 - 16:00, Vineri 8:00 - 14:00.
116-111, număr de telefon pentru copii abuzaţi
DIRECŢIA PENTRU PROTECŢIA COPILULUI:
Telefon direct: 0372.715.103.
Fax: 0372.715.105.

DIRECŢIA DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ:
Şos. Olteniţei, Nr.252 - 254, parter.
Tel: 0372.756.313; 0372.756.314.
Fax: 0372.713.883.
Program de lucru cu publicul: Luni-Miercuri 8:30-16:00, Joi 8:30-18:00, Vineri 08:30-13:30.

TELVERDE - TELEFONUL COPILULUI:
0800.030.444 (apel gratuit)

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti da telefon si la 116-111, numar de telefon pentru copii abuzati.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Jhonny312 a răspuns:

116-111 acesta este nr copilului, suna cat mai repede, n-as vrea sa patesti ceva, te rog SUNA!

| lonely140299 a răspuns:

Nu este o opțiune prea buna, protecția copilului, gândește te dacă îi suni și le spui ceea ce ai scris aici, te va lua și vei sta într un centru pentru copii, și acolo este mult mai rău...
Încearcă să vorbești cu părinții tai, învață bine, poarta te frumos și poate se vor schimba... succes