| Monik_Mony_1995 a întrebat:

Buna TPU am 13 ani. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema( sau probeme) sad Am o viata groaznica, nu reusesc sa ma inteleg cu parintii mei. Se gandesc doar la ei. La scoala rad colegii de mine ca nu vin cu haine de firma pe mine si cu gadgetul in mana >.< E foarte nasol, avand in vedere ca imi si place de un baiat, dar el nu ma place, pentru ca nu sunt bogata, si de asta sufar :'( I-am rugat pe parinti sa imi cumpere un telefon nou( Samsung galaxy S2) si mi-au spus sa astept pana la vara, daca intru la premiu, o sa imi cumpere. La final de an am intrat la premiul 2 cu media 9, 89 ( tin sa spun ca sunt la un liceu foarte bun din Iasi- C. Negruzzi) si acum nu mai vor sa imi cumpere telefon. >.< Tot spun ca nu au bani, ca nu stiu ce, dar au avut grija sa isi cumpere tablete si telefoane pentu ei. Eu nu am decat un Samsung 2 mini si nici macar nu am calculator, nu mai zic de laptop si tableta. Si imi doresc mult un telefon, sa pot sa fiu si eu multumita. Toate fâtele de la mine din clasa care au terminat cu media 9, 10 -9, 20 au Iphone si Ipaduri sad >.< Nu ca m-as lauda, dar sunt muncitoare la scoala, iar acasa mereu am fost cuminte( desi as vrea sa siu mai cool si mai la moda, asta e sad ). Parintii mei nu au rabdare cu mine, si ma cearta din orice. Va rog sa ma ajutati! Ce pot sa fac ca sa scap de starea asta tensionata in familie, sa pot sa am si eu un telefon calumea ( singura nu pot sa imi cumpar), si sa ma placa baiatul acela? ( fara raspunsuri de genul : "Nu conteaza telefonul sau cati bani ai, te place asa cum esti" Stiu ca asa e, dar intr-un liceu de fite, cu copii de bani gata, e foarte greu sa te adaptezi straight face. Nici nu vreau sa ma transfer, pentru ca am reusit sa imi fac cativa prieteni, se invata bine, si mai ales, nu vreau sa plec de langa El

Răspuns Câştigător
| Sa99 a răspuns:

Felicitari pentru media pe care ai obtinut-o si pentru felul tau de a fi. Ca tine sunt si eu. happy
Eu am incercat sa ii ignor pe cei care ma barfesc si am incercat sa imi fac cercul meu de prieteni, care sa semene cu mine. Si am reusit sa imi fac un mic cerc in clasa a VIII-a. Anul asta intru la liceu si voi avea mai multi prieteni. Trebuie sa fii optimista.
Stiu si povestea cu telefonul. sad Parintii tai vor sa iti cumpere telefon, iti garantez asta, dar ei, probabil, au probleme financiare. Roaga-i sa puna bani de-o parte pentru telefonul pe care il vrei si sa ti-l cumpere de Craciun.
Fetele cu haine de firma si iPhone-uri au parintii cu o situatie mai buna decat a parintilor tai. Gandeste-te ca daca tu inveti, vei ajunge un om de succes si vei avea o viata super in viitor.
Despre baiatul pe care il placi, nu stiu ce sa spun. Tu esti o fata cu un suflet mare, iar el un nimeni, pot spune. Tu stii mai bine cum stau lucrurile intre voi doi. Daca se uita dupa fete cu bani si haine de firma, nu prea cred ca e pentru tine. Daca imi permiti, iti recomand filmul Flipped(2010) si poate te vei regasi in el.happy

| Monik_Mony_1995 explică (pentru Sa99):

Aww multumesc mult :* Apreciez sfatul tau

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa-ti iei ce vrei cand vei munci

| Liviu a răspuns:

Toate astea vor trece, te vei trezi pe la 20 de ani din acest cosmar, vei realiza ca acei care au avut bani, vor avea si acum, insa nu vor avea maturitatea pe care tu o ai.Tu te-ai lovit de probleme, ai stiut ce inseaman lipsuri pe cand ei au avut totul pe tava mai mult decat ai avut tu.Nu haina face pe om, ci omul face pe haina.Acel baiat probabil are o alta mentalitate, lasa-l cu gura cascata, arata-i ca nu conteaza ce ai in buzunare, ci in cap.Cu toti bani din lume, nu poate cumpara dragoste, sentimente, respect, si mai ales de toate...Cei 7 ani de acasa.Nu ma gasesc eu din toti sa spun ca eu ii am si etc.Eu nu tin cont prea mult de 'bune maniere' tin cont doar de felul cum e omu.Ce imi ofera, aia ii ofer.Capul sus, vor fi si vremuri mai bine, si vremuri mai rele.

| Genessis a răspuns:

Cred ca la 13 ani esti destul de micuta sa te gandesti cu seriozitate la o relatie. Tu incepi sa descoperi o micuta parte din ce se numeste "iubire". Daca tu consideri ca iubirea se afla sub semnul bogatiei, al puterii sociale, te inseli. Faptul ca ai sau nu ai un telefon, nu iti creeaza o imagine mai buna. Imaginea aceea ti-o faci chiar tu prin personalitate, caracter, mentalitate si fizic. Din tot ce imi spui, inteleg ca el nu te place. Cand cineva nu te place, ar trebui oarecum sa intelegi ca niciun efort, niciun sacrificiu nu poate sa schimbe inima acelei persoane. Sunteti micuti, la 13 ani esti atras de lucrurile palpabile, de copilarii. Nu aveti capacitatea sa priviti lucrurile cu seriozitate si asa. Si nu te mai gandi ca trebuie sa inveti pentru parinti. Inveti pentru tine, pentru a avea o slujba, o familie, o reputatie. Cat despre parinti...Incearca sa vorbesti cu ei cu frumosul, sa le spui ce simti. Incearca sa comunici mai mult cu ei, sa te apropii de ei. Pana la urma, sunt parintii tai, trebuie sa te supui, atata timp cat esti majora. Singura nu ai cum sa iti cumperi acel telefon, singura nu te poti intretine la 13 ani si nici nu ar trebui sa te gandesti la asta. Incearca sa traiesti cat mai frumos posibil si sa te gandesti ca uneori cel mai bine este sa te resemnezi, sa cedezi. Asa este cel mai bine, parerea mea.

| Anonim0078965 a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ce ne-ai spus si noua.

| Monik_Mony_1995 explică (pentru Anonim0078965):

Mda tocmai m-am certat cu ei pe subiectul asta straight face Deci nu are rost. Gandeste-te ca am un telefon de 2 ani si trebuie sa ma tina pana intr-a 8-a k? Tu ai rezista asa? :p

| Anonim0078965 a răspuns (pentru Monik_Mony_1995):

Pai nu stiu...mna imi pare rau. Sper sa ajungi la o intelegere cu ei.

| RosyInferno a răspuns:

Iti spun pe sleau: You should not give a ***. Parintii. le poti explica ce te supara sau te nemultumeste vizavi de comportamentul lor fata de tine; dar nici macar o data sa nu le spui ca te deranjeaza ca nu iti iau telefon. Ai unul. Telefoanele au fost facute pentru a vorbi si a transmite un mesaj instant in caz de criza. Nimic mai mult. Este rusinos sa le ceri un telefon de zeci de milione pentru ce? Sa fi primita intr-un cerc de idioti? Daca tu stii ca fizicul si materialul nu conteaza, atunci de ce te injosesti intr-atat? Cine vrea sa fie cu adevarat langa tine, va fi. Iar tipul? Daca este precum ai spus. Inseamna ca nu ai gusturi bune. Viata inseamna mai mult de telefoane, haine scumpe, alcool, tigari, sex si party-uri. Si apoi: inteleg ca stai destul de bine, exceptand parintii. (Doar in cazul in care singura problema cu ei nu este cea a telefonului.) Ar trebui sa urlii de fericire. Sunt altii mai rau ca tine.
Acum, iarta-ma ca ti-am vorbit asa, dar ma aprind cand vad pustani/ane carora le pasa atat de mult de porcariile astea. Pana la urma, din cauza persoanelor de acest fel lumea se duce de rapa. Mai mediteaza putin si gandeste-te daca ceea ce vrei si daca lucrurile de care iti pasa acum sunt cele care conteaza.