| Bibi7777 a întrebat:

Am 14 ani, mama si tata ma injura si ma bat de cand sunt mica..cand am avut varicela m-au obligat sa ma duc la scoala..Va rog cum ii pot face sa nu ma mai injure? Am note destul de bune la scoala, dar ei ma cred un nimic si chiar mi-au spus asta in fata.Sunt clasa a 7-a, cand voi fi clasa a 9-a le-am sugerat sa ma mut in alt oras, fara ei si sa studiez la liceul de arte pe profilul arte plastice.Au acceptat.Problema e ca ma jignesc mereu si ei zic ca eu vorbesc foarte urat cu ei dar nici macar nu vreau sa vorbesc cu ei. Vreau sa-i ignor. Din cauza lor ajunsesem acum cateva luni sa ma tai pe maini, fiindca simteam ca nu mai suport..am ajuns sa vreau sa mor, stiu ca nu e o solutie si ca nu e bine, dar nu mai stiu ce sa mai fac..Eu mai am o pasiune, fotografiatul, dar nu stiu daca se poate face liceu de arte pe profil de arta fotografica..Va rog ajutati-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere ajutorul cuiva în măsură în legătură cu ei!
Aww și mie îmi place fotografia! De fapt îmi place e puțin spus! Îmi pare rău de tine! Nu te lăsa! Fi tare!

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De liceu de artă fotografică n-am auzit.
Cât despre ai tăi... tu nu poți să-i schimbi. Dar poți să te schimbi pe tine (încearcă să fii „mai groasă de obraz" și să nu-ți mai pese).
Rabdă și tu până pleci de acasă.
Care ar fi alternativa? Adevărul e că nu ai de ales.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu esti singura...mama s-a recasatorit cu un cretin pe care nu-l suport sub nicio forma.In legatura cu jignirile care iti sunt aduse, incearca sa vorbesti cu profesorii sau daca ai frati mai mari...chiar nu stiu ce sa zic, si te inteleg intr-un fel.Nu stii cat de mult am asteptat sa intru la liceu si sa scap de idiotul ala.

| Doarof3 a răspuns:

Și la mine e aproape la fel. Orice as face nu e bine și nu exista o zi în care sa nu mă cert cu ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarof3):

La mine e mama sad. Dacă e liniște simte ea nevoia să facă să dispară acea liniște. Când mă trezesc să mă duc la școală urlă pe mine că de ce mă dau cu atât deodorant, de ce mă pieptăn atat, de ce îmi bag teicoul în pantaloni, de ce nu plec odată! ȘI AȘA PLEC EU CU ZIUA F** *Ă de dimineață! sad vă inteleg pe toți pentru că suntem mulți cu multe situații de CaCaO! sad