| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, de 8 ani sufar de fobie sociala.
La 13 ani am inceput sa fumez, acest lucru ma calma si ma ajuta sa ma relaxez.

Acuma la 18 ani desi sunt dependent de ele sad simt ca ca nu isi mai fac nici un efect,nu ma mai relaxeaza.

In acest moment caut ceva care sa ma relaxeze si sa imi indeparteze starea de anxietate si fobie sociala, m-a gandisem la alcool sau xanax.

Voi ce imi sugerati?crying

Am inceput clasa 12-a si simt ca nu mai rezist din cauza anxietatii sociale.

Dau fundabig grin.

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

E greu, stiu prin ce treci, incearca sa nu iti mai pese de nimeni, gandeste-te ca trece, totul trece si nimeni nu isi va aminti. Esti doar un om, de ce incerci sa fii perfect? Toti gresim, toti ne judecam unii pe altii dar nu ne uitam la noi, lumea nu va niciodata perfecta, sa fii imperfect e perfect. Nu te mai stradui sa arati bine, sa dai bine, fii doar tu... daca nu vrei sa vorbesti cu lumea pentru ca o urasti, nu vorbi cu ea chiar daca te intreaba de ce, sa nu iti pese ce zic altii * ia uite la asta nici nu vb cu noi* daca nu simti sa vorbesti nu vorbesti si gata. Daca intr-un moment simti ca vrei sa iti bati joc de cineva, fa-o daca asa simti si vrei( sa nu exagerezilaughing). Cu cat iti pasa mai putin cu atat e mai bine.

1 răspuns:
| Gabbriell a răspuns:

Ce fumezi?
De ce nu te duci la medicul de familie, ii spui simptomele si iti da trimitere la medic psihiatru.
Acolo stai de vorba cu dansu/dansa si o sa te ajute, o sa-ti faca o reteta.
Pe urma daca poti sau ma rog iti permiti mergi si la psiholog si faci psihoterapie.
Daca stai asa nu rezolvi nimic, si mai rau o sa fie.