| DumitrescuAlex a întrebat:

Școala nu te ajută cu nimic în viață?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te ajută. Dar unii carora nu le-a placut sa invete, regreta atunci cand este prea tarziu.

| Simpatic a răspuns:

Pe unii i-a ajutat scoala pe altii ...nu
nu exista un raspuns perfect valabil fata de toate cazurile posibile!
dar la modul general, scoala cam te ajuta!

| Violleta2022 a răspuns:

Doar pe prosti nu-i ajuta cu nimic.

| dullcat a răspuns:

Scoala iti ofera educatia, adica o usa prin care treci atunci cand vrei sa te angajezi undeva. Nu angajeaza nimeni pe cineva cu 0 sau 4 clase, iar pentru cei fara examenul de bacalaureat e si mai greu. Probabil iti zice in sinea ta ca te poti angaja si fara studii, ba chiar sa lucrezi la negru. Dar...

Daca nu ai ceva nivel de studii basic, patronul isi va bate joc de tine, va considera ca poate sa te fraiereasca, sa iti limiteze drepturile etc. Asa functioneaza de secole. Mai mult de atat, educatia iti deschide mintea la propriu si ti-o antreneaza.

Citesti la limba romana si incerci sa interpretezi un text pentru ca asa ti se cere, dar asta va pune baza pentru ca mai incolo sa citesti o stire sau un articol si sa stii sa discerni dintr-o sursa ok si o sursa de fake news cu titluri clickbait.Rezolvi ecuatii etc la matematica iar asta te va ajuta mai incolo sa intelegi cum functioneaza taxele si sa nu te uiti pe o factura ca vitelul la poarta noua. Exemplele pot continua, multe materii au finalitate in viata reala, de zi cu zi, chiar daca acum nu pare deloc asa.Sigur ca e foarte stupid cum se cere sa memorezi texte lungi pentru evaluarea nationala si pentru bac, dar asa functioneaza sistemul. Ori mergi pe val ori esti contra si te ineci.

Mai sunt si cei cu facultate carora nu le-a reusit mare lucru, fiindca nu au stiut cum sa procedeze dupa absolvire, sau probabil au ales un domeniu care nu are neaparat relevanta pe piata din Romania la momentul respectiv, nu le-a placut, sau poate au facut facultatea cu bani etc.Sunt foarte multe posibilitati.

Daca esti ingrijitor sau om de serviciu, culegi legume/fructe prin alte tari, ai vreo posibilitate de a fi promovat? Aceste meserii stim ca sunt practicate de cei care nu au invatat din varii motive (nu au vrut, nu au avut posibilitatea, nu au avut situatia financiara care sa sustina asta, familia, tragedii etc etc ).

Apoi, mai sunt si patroni sau oameni de afaceri care au sau au avut succes fara scoala, nu neg asta. Dar daca te uiti la niste statistici, ce procent e relevant pentru acestia din numarul total de oameni care nu au facut scoala sau s-au lasat de ea? Unul infim.
Probabil vei zice ca oamenii cei mai inteligenti ai planetei s-au lasat de scoala. Pai ei erau la nivelul intelectual la care se puteau lasa fara nicio problema, de aceea a aparut Windows Microsoft, Apple, Facebook si alte retete de succes. Daca esti un geniu si esti recunoscut, atunci da, te poti lasa de scoala fara probleme, fiindca vei gasi in viata alte cai de succes. Problema e ca putini sunt inzestrati la fel.

Daca ai potential nu este o pierdere colosala sa nu il exploatezi? Multe persoane regreta la o varsta inaintata ca nu s-au tinut de carte si ca asta le-a influentat sau limitat multe decizii si posibilitati in viata.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde și cum pui problema.
Pentru unii merita, pentru alții nu.
Însă cum zice și un proverb "ai carte,ai parte"
E adevărat că poate nu te scufunzi in bani,dar spre deosebire de un om fara studii superioare,tu ai cele mai multe șanse să fii angajat.
Spre exemplu, pentru mine merita școala,acum,daca tu zici că nu merită, o să găsești n motive să îmi demonstrezi că nu merită și da, posibil sa ai dreptate, dar eu prefer o variantă sigura, decât una nesigură.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Scoala te ajuta,dar nu toate materiile.
Daca ar fi dupa mine as scoate:
-istoria(niste ani si informatii care nu te ajuta personal si tocitul la aceasta materie reprezinta o mare pierdere de timp si stres)
-religia(pentru ca deja mai stim de pe acasa,iar olimpiadele si concursurile sunt cam degeaba,niste diplome pe care probabil le vei arunca peste un timp)
-muzica si desenul (nu toti au inclinatie spre asta si consider ca notele la aceste doua materii nu ar trebui sa reprezinte un stres)
-franceza sau germana(cu nivelul care se face la scoala nu te poti muta acolo,insa cine vrea poate opta pentru intensiv)
Ce as introduce:
-educatia sexuala (nu pentru a promova abuzurile sexuale sau altele, ba din contra, pentru a stii cum sa ne ferim de ele)
-ore de autoaparare
-limbi la alegere (spaniola, japoneza, italiana etc. pentru cei interesati)
-prim-ajutorul

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Sistemul de invatamant din Romania este slab,este adevarat,insa bacul sa il iei cat sa te angajezi undeva sau sa mergi la o facultate si in rest notele pe care le-ai avut nu mai conteaza.
Fara sa ma laud,sora mea a fost cea mai buna din clasa in scoala primara si generala, muncea din greu mai ales la matematica, insa acum la medicina la ea nu mai sunt aceste materii si a cam uitat.
Ce vreau sa spun este ca trebuie sa inveti acolo de trecere si gata, nu sa te dai peste cap pentru o reputatie buna pe moment, pentru ca in timp tot vei uita, iar cei care te-au laudat in anii trecuti probabil vor uita de tine ca si nivel de invatatura si notele tale.