| xXMomo185 a întrebat:

Am de facut la biologie un proiect in care trebuie sa scriem cateva lucruri despre stolurile de pasari. Aveti ceva idei sau vreun site de pe care sa ma inspir?

5 răspunsuri:
| Andreyna4 a răspuns:

Da! cumpara un dublex si lipeste imagini cu stolurile de pasari sau chiar deseneaza. apoi scrie cateva lucruri destre ele cum merg unde merg iarna mai cauti pe internet, in carti amanunte despre ele.De aceeia i se spune proiect ca sa fie si desenat.Parerea mea este aceasta faci cum doresti. Sper ca ti-am fost de ajutor daca da da si tu o funda. Bafta!

| xXMomo185 explică (pentru Andreyna4):

Mie imi trebuie informatii despre stolurile de pasari nu idei despre cum sa fac proiectul.

| Andreyna4 a răspuns (pentru xXMomo185):

Eu ti-am dat un exempu DESPRE MIGRAŢIE
Unul dintre cele mai uimitoare lucruri despre păsări este capacitatea lor de a călători mii de kilometri în fiecare an, pentru a-şi petrece iarna în zone mai calde, unde îşi pot găsi hrană. Este extraordinar cum, în fiecare an, păsările se adună în stoluri şi zboară spre ţările calde.
Majoritatea păsărilor migrează în căutarea hranei, iarna nefiind uşor să găseşti "hrană de vară" - insecte, fructe, seminţe - în Europa, dar aceasta este abundentă în alte părţi ale lumii, unde climatul este mai cald.
Migraţia face supravieţuirea unei specii mai uşoară, deşi unele păsări mor în timpul călătoriei.
Pentru a supravieţui în timpul migraţiei, păsările trebuie să fie sănătoase, să aibă un strat de grasime bine dezvoltat şi pene noi. La încheierea sezonului de cuibărit şi înainte de a migra, păsările trec printr-un amplu proces de înnoire. Grăsimea se acumulează pe tot corpul păsării, sub piele. Penele de zbor distruse, din timpul verii cad şi pene noi apar în locul lor.
Deşi în timpul migraţiei păsările colectează informaţii despre zonele străbătute, principalele "sisteme de navigaţie" pe care se bazează sunt soarele, stelele şi câmpul magnetic al Pământului. În timpul zborului, păsările se orientează urmărind poziţia soarelui în timpul zilei şi a stelelor, noaptea. De asemenea, ele pot simţi câmpul magnetic datorită unui receptor specializat, localizat chiar deasupra ciocului.

| Andreyna4 a răspuns:

DESPRE MIGRAŢIE
Unul dintre cele mai uimitoare lucruri despre păsări este capacitatea lor de a călători mii de kilometri în fiecare an, pentru a-şi petrece iarna în zone mai calde, unde îşi pot găsi hrană. Este extraordinar cum, în fiecare an, păsările se adună în stoluri şi zboară spre ţările calde.
Majoritatea păsărilor migrează în căutarea hranei, iarna nefiind uşor să găseşti "hrană de vară" - insecte, fructe, seminţe - în Europa, dar aceasta este abundentă în alte părţi ale lumii, unde climatul este mai cald.
Migraţia face supravieţuirea unei specii mai uşoară, deşi unele păsări mor în timpul călătoriei.
Pentru a supravieţui în timpul migraţiei, păsările trebuie să fie sănătoase, să aibă un strat de grasime bine dezvoltat şi pene noi. La încheierea sezonului de cuibărit şi înainte de a migra, păsările trec printr-un amplu proces de înnoire. Grăsimea se acumulează pe tot corpul păsării, sub piele. Penele de zbor distruse, din timpul verii cad şi pene noi apar în locul lor.
Deşi în timpul migraţiei păsările colectează informaţii despre zonele străbătute, principalele "sisteme de navigaţie" pe care se bazează sunt soarele, stelele şi câmpul magnetic al Pământului. În timpul zborului, păsările se orientează urmărind poziţia soarelui în timpul zilei şi a stelelor, noaptea. De asemenea, ele pot simţi câmpul magnetic datorită unui receptor specializat, localizat chiar deasupra ciocului.