| larysa_5081 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor! eu am 12 ani si locuiesc cu bunica mea. mama este divortata de tata dar mama e plecata in strainatate si stau in grija ei, si in curte locuiesc cu matusa si unchiul meu. de ceva tipm... mai mult timp a inceput sa stea pe capul meu adica ma refer... unde ma duc eu, vine si ea. daca ma aude ca vorbesc la telefon trebuie sa vine si ea sa ma intrebe repede cu cine vorbesc. trebuie sa vina si sa ma inrebe orice ceea ce ma cam enerveaza. adevarul e ca este batrana; are 74 de ani si e insuportabila. cu prietenii la joaca nu ma lasa fiindca vin multi baietii si am o prietena nebuna tare cu gandul "numai la baietii". spune sa nu ma duc cu ei. astia miau deevenit foarte buni prieteni si chiar sunt de incredere nu sunt cum cred ea. mama mea i-a spus de multe ori sa ma lase in pace. e stresanta deci pur si simplu as vrea sa sa-i spun ce tot are de se tine de fundu meu?

prietenii, as vrea niste sfaturi ce sa fac!

8 răspunsuri:
| Genuitoarea a răspuns:

Dai niste somniferestraight face pune.i in pahar si dai sa bea. macar asa scapi de ea. si eu sunt in aceeasi situatiewinking! mama e in Italia. tata e desp de mama si eu stau cu bunica. bunicu si varmea. whatever. e foarte stresanta si am face de ras mereu. dar nu o bag in seama si vbesti urat cu ea.cu indiferenta!

| MMihai a răspuns:

Nimic.
Învață să lucrezi la calculator.

| MMihai a răspuns:

Poți învăța singură să lucrezi cu sisteme de operare gratuite, cu softuri gratuite și cu limbaje gratuite: deci sisteme de operare din grupa Ubuntu Linux respectiv Kiwi Ubuntu Linux sau din Ubuntu Linux, evident instalate, în limba română.
Astea vin cu softul gratuit Open Office.
Limbajul gratuit C++ pentru Linux Etc.
Până una alta Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator.

| MMihai a răspuns:

Bunica ta vrea să te protejeze de rele.
Îi este frică să nu ajungi prea repede gravidă, aiurea, că vezi ce fac proastele astea cum.
Și a cam uitat cum era, când avea 12 ani, și de aia nu vă veți înțelege teribil de bine.
De aia nu aveți cum să vă înțelegeți foarte bine, și nu are rost să vă certați.
Stai și învață : engleză, matematică, fizică și să lucrezi la calculator și să mai faci și gospodărie și gimnastică.
Ca fată trebuie să știi să gătești, să speli, să calci, etc.
Un idiot sau o cretină m-a apreciat răspunsul ca stupid, dar nu te lua după ființe handicapate mintal, și învață ce ți-am indicat.

| MMihai a răspuns:

Cu ce te ajută calculatorul?

Analist programator este una dintre meseriile cele mai bine plătite, în lume.
Mai bine plătită, este numai cea de medic chirurg, dar este f. grea.
De la țară la țară, sunt și alte meserii bine plătite.

Ți-am indicat să lucrezi cu softuri, limbaje și sisteme de operare gratuite, că m-am gândit că nu stai teribil de bine cu banii.

În felul acesta ai o ocupație frumoasă și interesantă, dacă bunica ta tot nu te lasă, să te joci cu copii ăia.

Ce vei face, te vei certa tot timpul cu familia?

Mătușa, unchiul și bunica vor fi foarte mulțumiți de tine, dacă te vor vedea că stai și lucrezi frumos la calculator, și că înveți matematică pentru clase mai mari și vei avea liniște în familie.

Cărțile în format electronic, pentru calculatoare, sunt în marea
lor majoritate în engleză, și așa înveți și ceva engleză.

( Am cunoscut, accidental, acum câțiva ani, un băiat student în anul 1, care învățase de forte bine de mic să programeze și colabora cu niște firme și câștiga bine, și lucra pentru ăia cam 10-20 ore săptămânal, și asa se ținea, în București, că el era din provincie.
Îmi povestea că este orfan și că după după ce termină facultatea se roiește în străinătate și va câștiga acolo, peste 3-5.000 de euro lunar, în funcție de țara unde va pleca și de ce va găsii de muncă pe acolo. Tot el mi-a recomandat să renunț la sistemul de operare Windows și la softurile pe bani și să trec pe astea gratuite, dar nu l-am ascultat atunci, și am greșit. M-am gândit că cine dracu lucrează cu lucrează cu astea și că nu are rost să ascult la prostiile lui. Adevărul este că am vorbit puțin timp și nu foarte mult. M-am întâlnit accidental în parc cu ăla și eu citeam dintr-o carte de Office pe care ăla nu o știa și eu citeam din carte aia și el a vrut să o răsfoiască puțin cartea respectivă, că nu o știa. )

Eu ți-am dat un sfat, tu îl poți urma sau nu, pentru că eu nu am cum să impun unui copil străin ideile mele.

Pe vreme bunici tale femeile se măritau virgine, nu se săruta o fată cu un băiat, dacă nu era logodită cu ăla.

Tot cea ce vede ea, în jurul ei, le înțelege ca grozăvii, și vrea să te protejeze pe tine, nepoata ei, de asemenea lucruri atât de groaznice.

Așa își manifestă ea, iubirea ei, de bunică, și vrea să te protejeze de aceste grozăvenii.

,, Nu vezi maică că s-au stricat oamenii?,,, poate nu a spus-o direct, dar așa gândește, o femeie de vârsta ei.

| CookieMonster_4926 a răspuns:

Foloseste cianura... laughing Glumeam, pai ar trebui sa ii spui in fata tot ce te deranjeaza la ea, eu asa as face si daca continua sa faca acele lucruri incearca so "intepi" cum se zice sau pur si simplu zici ca ea si faci ca tine happy.Dar chiar ar trebui sa o intrebi ce are de se poarta asa... happy sper ca te-am ajutat. Mult noroc=)

| larysa_5081 explică:

Cu ce ma ajuta calculatorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt astia batrani,ei cred ca sunt tot timpurile alea ale lor ei nu stiu ca s-au schimbat radical. Eu zic sa o lasi sa isi faca damblalele (cainii latra ursu merge), ca si noi o sa ajungem batrani si o sa facem acelasi lucru cu copiii si nepotii nostri. Daca te are in grija ei ii este frica ca nu cumva sa patzesti ceva sa te aiba pe constinta, asa isi fac astia griji tot timpul. Sper ca am fost de ajutor SAL