| cosmin986522 a întrebat:

Buna seara, casa unde stau acum este proprietatea bunicii si dupa ce moare ea o sa ramana mostenire la mama, unchiu si matusa. Mama are un prieten pe care unchiu nu-l suporta si nici eu. Daca unchiu se opune ca el sa intre la noi in casa desi mama vrea sa-l aduca poate face asta? Stiu ca ei o sa fie prorpietari, matusa oricum e plecata din tara dar vreau sa stiu in situatia asta ce se poate face. Nici eu nu imi doresc ca el sa mai intre nici macar in curte iar de vandut casa nici nu se pune problema, unchiul nu o sa vrea oricum.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casa va deveni proprietate comuna, deci fiecare particica va putea fi invocata de fiecare mostenitor.
Ca urmare, fiecare va avea dreptul sa primeasca musafir, dar fiecare va avea si cuvant de spus cine sa intre sau nu in casa. Va fi o situatie de remiza, care poate duce la conflicta chiar si in instanta.

Situatia se va schimba doar daca se imparte casa (iesire din indiviziune), cand fiecare va avea partea delimitata, cu usa de intrare proprie.

| cosmin986522 explică (pentru Bula):

Aici vreau sa ajung. Unchiul meu nu o sa fie de acord sa-l primeasca pe el, mai ales sa doarma noaptea la noi cum vrea mama.In cazul asta se poate face ceva ca el sa numai intre? partea cu usa si intrare proprie nu se poate

| Bula a răspuns (pentru cosmin986522):

Se poate deschide usa noua, se poate zidi o usa existenta, se poate... orice se poate. happy

| cosmin986522 explică (pentru Bula):

Da dar avem o baie, bucatarie, alea cum sa le imparti?

| Bula a răspuns (pentru cosmin986522):

Se poate face cu zid de despartire dintr-o camera.
In ultima instanta se vinde casa si se impart banii sau o parte din mostenitori le plateste partile ce le cuvin la ceilalti.