Întrebare recomandată | TrixLove a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Din cate imi zic si prietenii mei sunt cam in depresie... Adica, am o stare generala foarte proasta si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa merg la psiholog sau chestii de genu, nu cred ca asta m-ar ajuta. E vorba de mine, dar nu stiu ce sa fac. De la inceputul verii sunt asa. Imi vine sa plang din orice si plang zilnic si ma atasez repede de persoane si sufar din tampenii si nu pot face nimic. Nu stiu cum sa ies din depresia asta sau cum se numeste. Va rog sa ma ajutati. As lua si calmante sau pastile sau orice... vreau doar sa-mi revin. Nu e normal la 15 ani sa plangi zilnic, nu?

4 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Nu trebuie sa iei calmante sau ceva,consta in psihicu tau si in ceea ce te deranejaza pe tine in interior,incearca sa gasesti sursa de unde porneste aceasta ''depresie''. Iesi cu prietenele tale in oras,distreaza-te,uitate la ceva amuzant(filme,emisiuni), comunica cu prietenele tale. Ceva te derajeaza de devi asa, totul vine de la o sursa.E normal sa plangi, deoarece te descarci, dar si prea mult plans te poate duce la ceva mult mai rau.Totusi macar daca plangi, plangi de fericire nu de tristete.Numai tu de una singura poti iesi din propria depresie.^_^

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai ori ce stare de genu are un inceput dar si un sfarsit! Psihologul are rolul sa te asculte, sa te inteleaga fara sa te critice(cum fac unii) si sa-ti dea un sfat cu privire la problema ta.Asta ar putea face si un prieten apropriat care stie sa te asculte si sa-ti dea un sfat fara sa te critice, nu ai neaparat nevoie de psiholog.Trebuie sa te gandesti din ce motiv s-a ajuns aici si ce poti sa faci pentru a remedia situatia! Cred ca esti o persona pesimista si foarte sensibila, ar trebui sa-si mai faca prezenta si optimismul in viata ta! Lumea te poate ajuta doar cu un sfat, dar numai tu poti sa iesi din starea asta.Incerca sa mai vezi si partea plina a paharului, e pacat sa stai sa suspini mereu...Curaj si mult succes sa treci cat mai repede peste aceasta stare!
O seara placuta si linistitahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă vrei să ieși din starea asta, muncește! Fă curățenie generală în casă, pregătește grădina pentru iarnă (dacă aveți), zugrăvește-ți camera, tricotează fulare și du-le de Crăciun la un cămin de bătrâni. Munca este cel mai bun medicament în stările psihice proaste.
Succes! Ca să te mai înveselești și să mai uiți, intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http.//zinnaida.ro/ Îți vor folosi!

| Kennziiie a răspuns:

Nu, nu este normal. Serios, incearca sa vorbesti cu cineva, sa te descarci o data pentru totdeauna. Tu dai liber emotiilor din cand in cand, da-le drumul de-odata. Incearca sa te linistesti, ia o pauza din oriceea ce faci, asculta niste muzica calma, de ex jazz calm, saxophone jazz. etc, si pune-ti oridine in ganduri. Ceva te-a dereglat, stiu cum e! Lasa-mi id-ul pe privat daca ai nevoie de-un umar pe care sa plangi >big grin