| JustOneDay a întrebat:

Am o problema. De 2 ani ma tot "confrunt" cu o chestie pe care nu o pot intelege. Dupa vacanta de iarna, sufar sa zic, un fel de depresie, nu din cauza faptului ca incep scoala, am note f bune si nu ma tem de ea. Ideea e ca nu ma mai pot concentra la fel, chiar imi vine sa plang, simt foarte mult nevoia sa socializez cu prietenii, dar mai ales cu parinitii. Ma rascolesc foarte mult amintirile, ma gandesc sa zicem la vara trecuta si pur si simplu ma emotionez, incep sa plang... Doar la inceput de an am aceste probleme, de 2 ani am observat ca mi se intampla asa. In aproximativ 2 saptamani imi trece usor- usor aceasta stare si imi revin! Va rog FRUMOS, nu adaugati comentarii rautacioase, ajutati-ma si oferiti-mi un sfat! Multumesc!

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Lumina naturala cand cerul este acoperit (cum e de obicei iarna) favorizeaza depresia. Cand e soare iesi pe afara si stai I soare cat poti de mult. Mai poti avea o deficienta de magneziu. Adauga broccoli sau altceva care contine magneziu la dieta ta.

| Axys a răspuns (pentru SkyPilot):

Mare drpetate ai happy

apreciez

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

BTW, niste prieteni buni si/sau un iubit/o iubita ti-ar fi de mare folos!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Criminal2 a răspuns:

Hmm, ce poti face? Gaseste-ti niste hobby-uri,practica vreun sport, priveste filme, in timpul scolii fa ceva ce faceai si in vacanta, si daca simti nevoia sa socializezi, socializeaza!

| Wannax a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa te ingrijorezi pentru ca ai o varsta mica. Banuiesc ca esti si fata din moment de plangi si te emotionezi asa usor. Nu sunt rautacios, doar zic si eu. Nu e nimic ciudat in faptul ca te cuprinde o melancolie si ti-e dor de momentele care au trecut, momentele in care te-ai simtit bine. Daca plangi doar in acestea perioada, in perioada vacantei de iarna, acest lucru ar putea insemna faptul ca subconstientul tau percepe trecerea anilor ca si uitare a momentelor petrecute in decursul anului anterior. Este doar o parere. Nu trebuie sa scapi de aceasta stare, e frumoasa ca inca ai pentru ce sa mai plangi. Cel putin pana te maturizezi!

| bivolcarolincic a răspuns:

Cind esti in depresie apeleaza la dulciuri