| unsimplubaiat123 a întrebat:

Buna, TPU! Am nevoie de mare ajutor. Mama a decedat in urma cu un an. De atunci totul a fost sobru pentru mine si tatal meu. Ei bine, acum tata a dat de o c***a ca altfel nu o pot numi cu copil si barbat acasa cu care se culca. Asta nu m-ar deranja, dar incepe sa ii dea bijuteriile si hainele mamei ceea ce ma enerveaza de imi vine sa il omor. Va dati seama cum se simte sa dispara lucruri insemnate sentimental pe mainile unei femei putin spus josnice. Ideea e ca vreau sa opresc tot ce se intampla ptc e oribil. Eu stiu de aventurile si cadourile lor in principal spionand telefonul lui. Cum as putea sa ii spun ca imi mananca nervii si sanatatea cu cadourile astea nesimtite, DESPRE CARE NU MA INTREABA NICIO SECUNDA DACA SUNT SAU NU DE ACORD? Va rog ajutati-ma ca disper!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de pierderea suferita, am trecut si eu prin asa ceva cu mama, tata si sora si stiu cum este.
Din pacate, hainele nu se pastreaza, trebuind date de poamana, asta este clar si perfect normal, deci nu ar trebui sa te impotrivesti asupra acestu lucru, atata vreme cat nu sunt aruncate, ci purtate.
Cat prievesc bijuteriile si celelate obiecte de valoare, le poti pastra tu, in familie, pana te casatoresti si le vei da cadou sotiei si copiilor tai.

Discuta cu tatal tau si purcedeti la adunarea lucrurilor din casa si impartirea lor, la prietenele mamei tale si la oameni sarmani, asa cum cere traditia ortodoxa. Iar cu bijuteriile, explica-i ca le vrei tu, pentru a le pastra in familia voastra.

| 1997onur a răspuns:

Ia-le pe toate și punele pe toate într-un loc sigur unde nimeni niciodată nu o sale găsească și nu o sale vadă și spune-i tatălui tău sa stea departe lucrurile mamei tale și dacă nu înțeleg și nu vrea tu ia-le pe toate tot ce este al mamei tale și punere într-un Loc sigur unde nimeni Niciodată nu le va găsi nimeni în afară de tine și nu te mai enerva pe femeia aia și tatăl tău demonstrează cu adevărata cât de mult o iubește pe mama ta imediata s-a dus la alta acum înțelegi? Ce se aseamănă se adună asta este adevărat îmi pare rău cu adevărat pentru tine și mama ta frate spune-i și lui scârbă aia sa stea departe de lucrurile mamei tale sa nu le mai ia ia și dacă vezi ca le ia si le poartă tu ia-le înapoi nu le lăsa săle ia și sale poarte scârba aia și taică-tu asta fără supărată frate dar chiar nu-i pasa deloc de lucrurile mamei tale( mai există și asa oamenii fi tare și nu te mai enervat pe femeia aia și nici pe taică-tu dacă vezi ca și lui nu-i pasa cu adevărat și spune-i sa nu ia cadouri pe numele tai dacă nu înțeleg nici asta femeia aia lasă sale ia și tu frumos le iei pe toate da pe toate nici una nu lași și dale foc în fața ei și dale la alți bagale p olx pe toate cu 1 leu sa fiu al dracu de nu facem așa frate le băgăm pe toate la olx cu 1 leu și cine le lua le lua sa vada și ia cum este ce nervi mia făcut femeia aia cum sa faci așa ceva sa ia pe numele tău Domane cadouri și ia sale ia ba ta și tu frate ești prăjit in ulei de măsline fără supărare ce dracu că-mi faci și tu nervi ce o lași pe femeie aia sa ia cadouri pe numele tău și tu ba da deștept ești frate și de acum în colo orice ia cadouri pe numele tău ia-le pe toate și bagale pe olx sau dale foc ia sa vadă cum este si ia și când le dai foc uitate și malefic laughing)))) sa nu mai ia niciodată lucrurile mamei tale și nici cadouri pe numele tau niciodată și taică-tu ăla frate rip rău cu el

| christall a răspuns:

Trebuie sa vb calm cu el și și sa ii explici ca asta te deranjează. Ca ai recunoscut niște obiecte ale mamei tale.

| Gabriel2424 a răspuns:

Simplu, ajunge, pui intr-un loc de tine stiut acele lucruri si o sa le folosesti tu cand vei fi mai mare si ai nevoie, ajunge, cu femeia aia nu se stie cat sta, trebuie sa ai si tu un cuvant de spus in casa, e viata lui, face ce vrea cu ea, dar acele lucruri nu sunt doar ale lui.

| andreidmbm a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti vezi tu de viata ta, tatal tau e major, se descurca el cu viata lui.

Atat timp cat tie nu iti lipseste nimic, fa bine si gandeste-te la viitorul tau, ca timpul trece. Nu iti pierde timpul cu tampenii care nu tin de tine.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Ascunde ce ți se pare mai important. Nu ai ce face, daca pe el atâta îl duce capul.