| Ana268086547 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi pentru scapa de timiditatea cu cei din jur si de a imi face prieteni. NICIODATĂ nu am știut cum sa imi "gasesc" prieteni noi, cateodata vad la cei din jur cum incep a avea prieteni noi doar asa, pocnind din degete. La scoala acum vreo 2-3 a fost perioada in care majoritatea persoanelor din jurul meu isi facea o groaza de "prieteni" cu care in doar cateva luni deveneau prieteni buni, adică vorbit foarte mult, iesiri, etc. In momentul de față am o singura prietena "buna" dar cu care nu ma simt in largul meu avand in vedere ca avem păreri total diferite si suntem total opuse. Ea are foarte multi prieteni dar despre care niciodata nu mi-a povestit ceva sau sa imi faca cunostinta, pe cativa dintre ei ii cunosteam doar atunci cand mai ieseam cu ea (numai cu ea ies din pacate) si imi facea FOARTE mult curaj incat sa fac cunoștință cu cei cu care vorbea (sa nu credeti ca mi-am facut-o prietena pentru a cunoaste lume deoarece suntem prietene de multi ani). Acum, intrebarile la care am nevoie de raspuns sunt acestea : cum imi pot face prieteni?(de exemplu voi in ce situatii v-ati facut prieteni noi (situații de care sa pot da si eu)) cum sa fiu mai comunicativa? adica sa pornesc un subiect (despre ce subiecte se poate vorbi)atunci cand sunt intr-un grup in loc sa stau muta si doar sa ascult si cum sa fac cunostinta cu persoane noi (evitand cazurile in care cineva te ajuta sa faci cunostinta). Eu daca e sa cunosc pe cineva care este mai comunicativ ma deschid repede si sunt destul de de treaba dar primii pasi pentru mine sunt destul de grei si as avea nevoie de putin ajutor...

2 răspunsuri:
| Ana268086547 explică:

Da, amuzanta faza cu prietenii online rolling on the floor) de multe ori am incercat sa imi fac prieteni la scoala dar din pacate sunt la o scoala mai cu "fițe" unde daca nu esti in grupul lor din prima te evita sau rad de tine (un tip de oameni care nu ma incanta foarte tare). Dar totusi iti multumesc ca ai incercat sa ma ajutiwinking

| Zimm a răspuns:

Te inteleg, si eu sunt mai timid. In primul rand, cel mai bun loc sa-ti faci prieteni esti locul unde inveti (scoala, liceu, facultate) sau la locul de munca. Ai subiecte in comun cu acele persoane (de la care chiar poti porni o conversatie), petreceti destul de mult timp in acelasi loc, deci puteti sa va si cunoasteti gusturile un pic. In afara de asta, mai poti sa cunosti lume noua daca ai ceva activitati extrascolare (daca mergi la sala de exemplu, faci vreun sport, canti la vreun instrument). In ultimul caz, poti s-o faci si online, dar e un pic mai greu acolo, nu prea am reusit sa imi fac prieteni online cu care sa ies dupa afara laughing