| Evelyne14 a întrebat:

happy Am nevoie de un raspuns urgent! Voua din ce cauza va apar cosurile? Din cauza caror alimente? Care alimente le inrautatesc?
Multumesc! Funda+vot!

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Coşurile pot apărea şi în urma unei alimentaţii nesănătoase (prăjeli, dulciuri, chipsuri, deshidratare), însă în mod normal acestea vin la suprafaţă datorită pubertăţii şi implicit a suprasecreţiei de sebum. Sebumul este un produs al glandelor sebacee ce reprezintă "baza" coşurilor, a punctelor negre, a acneei etc.

| Artemisia a răspuns:

Cosurile apar din cauza adolescentei.Corpul tau sufera diferite modificari la varsta aceasta.Cosurile apar in acelasi timp cu ciclul menstrual.
Daca mergi la un medic dermatolog, ai sa rezolvi problema.
Iti va da ceva crema sau vei face diferite tratamente, iar cosurile vor disparea.

| JustDeedee a răspuns:

Cosurile apar si din cauza transpiratiei sau stresului... alimentatie nesanatoasa.

| ledzepp a răspuns:

Pai in principal de la zahar si dulciuri, daca incerci sa reduci macar o saptamana o sa vezi ca incep sa-ti dispara.Dar trebuie sa mananci legume si fructe pentru ca vitaminele din ele sunt absolut esentiale fetei.Chiar si daca aplici legume ca masca tot ajuta mult.Si nu manca prea multe oua si ele fac rau tenului.Eu am incercat sa mananc cam o saptamana mai echilibrat si mi-au disparut ca prin minune.