| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat. Media mea de admitere este mai mare cu doua puncte fata de liceul la care vreau sa merg, deci pot intra la un liceu mai bun. Dar daca nu fac fata la acel liceu?, am niste prietene care au fost inscrise la acele licee si copiii erau rautaciosi, se drogau, fumau. Stiu un caz in care o fata s-a dus la unul dintre licee si a lasat-o corigenta la materiile unde in gimnaziu avea note destul de mari. Si chiar nu vreau sa mi se intample ceva, macar aici cunosc cativa elevi si am cu cine merge la scoala, dar cei din clasa mea spun ca este liceu slab, iar profesoarele spun ca este bunicel. Vreau sfaturi! Multumesc

Răspuns Câştigător
| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Daca vrei sa inveti, inveti oriunde! E propria ta decizie la ce liceu vrei sa mergi, deci gandeste-te unde iti va fi mai bine.

2 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Mai, incearca sa iti vezi doar scopul tau in ceea ce priveste educatia, lasa drogalaii si copiii de bani gata in mizeria lor. Alege-ti un liceu bun, te ajuta enorm mai departe in viata, crede-ma!
Daca ai emotii legat de liceu e normal, iti zic din proprie experienta, am terminat un liceu in top 5 national si intr-adevar clasa a 9-a a fost cri-mi-na-la dpdv profesori si anturaj.
Dar cu toate astea am avut noroc de parinti cu scoala si valorile vietii bine stapanite si cu ajutorul lor am ajuns cu bine intr-a 10-a. Putina meditatie la materiile de profil si am luat mai mult de 9.50 la BAC. Mai departe: intreaba-ma cand o sa fii a 12-a happy

Succes si curaj! Cand faci ceva o faci pe forta si capul tau nu pe al alora din jur.
Tu pe primul loc, restul cand ai timp si chef.

| RsKd a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, chiar daca te duci la un liceu mai bun iti vezi de treaba ta si nimeni nu o sa iti faca niciun rau.